Následky požáru, jenž loni zničil sedmnáct hektarů lesa v Jetřichovicích, jsou vidět dodnes. Pro turisty nejsou jenom atrakcí, ale i nebezpečím. Požár byl totiž kombinací korunového i pozemního ohně a poškodil kmeny i kořenový systém. Stromy teď postupně odumírají. „I když pahýly, které jsou těsně u stezky lesáci odstraňují, z dalších mohou odpadávat suché větve, riziko se bude s postupujícím časem zvyšovat,“ varoval mluvčí Národního parku České Švýcarsko Antonín Votápek. Kolem spáleniště vede hojně využívaná turistická stezka, značená červeně, směrem k chatám na Tokání či k Rudolfově kameni. Zatím tu naštěstí žádný turista k úhoně kvůli padajícím větvím nepřišel.
Ani zničené území, ani nebezpečí turisty od návštěvy Jetřichovicka neodrazuje. Uvedl to včera tamní starosta Jaroslav Fišer. „Řekl bych, že spíše naopak, hodně lidí chce vidět místo, kde hořelo a taky je zajímá nový altán na Mariině skále,“ řekl starosta Fišer.
Zasažené území nechají ochránci přírody bez zásahů a opatření.
„Jedinou aktivitou , kterou tu provozujeme, je odstraňování nepůvodní borovice vejmutovky. Pokud by snad mělo dojít v těchto místech k sesuvům půdy, budeme jim muset také zabránit,“ poznamenal Votápek.
Protože člověk do procesu příliš nezasahuje, vypořádá se příroda s následky požáru po svém. „Na celé ploše vyrůstají v hojném počtu nové dřeviny, zejména pionýrské druhy, jako je bříza, jeřáb či borovice, a jiné zajímavé druhy rostlin, lišejníků a hub, které se vyskytují jen po požárech,“ upozornil Votápek. Doplnil, že na území budou mít návštěvníci jedinečnou možnost sledovat opětovné a hlavně přirozené zarůstání plochy dřevinami, postupné výměny druhů a obnovy lesního ekosystému po požáru. „Objevují se tu i druhy hmyzu, které jinde než ve spáleništích vidět nejsou, ty napomáhají vlastně rozkladu ohořelé dřevní hmoty,“ vysvětlil Votápek.