Zatím jen několik dětí, jež si polámalo ruce či nohy při pádu na kole či bruslích muselo zalehnout v postelích dětského oddělení děčínské nemocnice. „Vážnější úrazy jsme neměli,“ řekla zástupkyně primáře dětského oddělení lékařka Jana Culková. Vcelku potěšující bilanci by ale nerada zakřikla. „Teď jsou vedra a my očekáváme děti, které se přehřály. Rodičům radíme pořád to samé, pít až dva a půl litru tekutin, přes poledne nechodit na slunce, děti ať jsou raději doma, když už na koupališti, tak ve stínu, koupat se mohou i v tričku,“ vypočítala seznam každoročních letních rad lékařka.
Přidala varování, aby děti neskákaly do neznámé vody. „Úrazy páteře bývají těmi nejhoršími, které se při letních radostech u vody dětem stávají. Mají velmi často za následek ochrnutí,“ upozornila Culková.
Nejen děti s úrazy o prázdninách obsazují postele oddělení. Teď tu ošetřují sedm dětí školního věku. „Zánět ledvin, zápal plic, viroza, zánět kolenního kloubu,“ vzpomněla Culková nemoci, ze kterých se pacienti léči v nemocnici právě v techto dnech. Vysvětlila, že to jsou běžné pediatrické choroby, s nimiž se lékaři dětského oddělění setkávají téměř denně.
I v nemocnici vládne prázdninový režim. „Ve školním roce se děti musí učit, nyní ne, takže tu vládne větší pohoda,“ řekla Culková. Pacienti mají k dispozici počítač či televizi.
Ulehnout na nemocniční postel musela i dcera Lenky Pekárkové. „I když jsou prázdniny, dá se to v nemocnici přežít. Děti se tu dokáží zabavit,“ řekla Pekárková.
