Všechny chovy drůbeže na Děčínsku musejí v těchto dnech navštívit veterinární inspektoři. Jejich úkolem je zkontrolovat, dodržují-li chovatelé mimořádná opatření, která vyplývají z výskytu ptačí chřipky na našem území.
„Je důležité, aby chovy drůbeže byly striktně odděleny od volně žijících ptáků. V praxi to tedy znamená, že nesmějí být ve výběhu, ale jen v uzavřeném prostoru,“ vysvětlil Petr Pilous z Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem. Předmětem kontroly je také to, jestli vozy, které do areálu chovu přijíždějí, jsou dezinfikované.
Zpřísněným hygienickým pravidlům podléhají také oděvy zaměstnanců. Mimořádné opatření bude platit minimálně třicet dnů od okamžiku, kdy byla z postižených chovů odstraněna všechna nemocná zvířata a pochopitelně i podestýlka.
„To platí ovšem jen v případě, že se do té doby neobjeví další případy přímo v chovech,“ doplnil veterinář. To, že se chřipka objevila právě počátkem léta, je pro odborníky záhadou. „Většinou se tak děje zejména na jaře, kdy je migrace ptactva největší,“ řekl Pilous.
Vysvětlil také, že vinou mírné zimy pravděpodobně nakažení volně žijící ptáci přežili, proto zřejmě došlo k nákaze chovů drůbeže až nyní. U některých se ani příznaky totiž projevit nemusí, nebo mají jen mírnou formu.
„Určitě lze říci, že orgány státního dozoru dokáží zabezpečit, aby byla ohniska nákazy likvidována v souladu se zákonem i zdravým rozumem, a zabezpečit tak to, že se nic závadného nemůže dostat do tržní sítě,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.
Na Děčínsku se v současné době chová více než pět set třicet tisíc kusů drůbeže a mezi největší chovatele v okrese patří firma Proagro. „Naše chovy jsou pod stálým veterinárním dohledem i tehdy, kdy žádné nebezpečí nákazy nehrozí. Na časté kontroly jsme zvyklí, a tak se pro nás v podstatě nic nezměnilo,“ uvedla Marie Rusková z drůbežárny v Janské.
Dodala, že jejich chovy jsou zcela uzavřené, nemají výběhy, a drůbež tak nemůže přijít do styku s volně žijícím ptactvem. „Dokonce i ventilátory máme už od loňska opatřené sítěmi, aby se ptáci nedostali dovnitř,“ doplnila.
Podle veterináře Pilouse zatím lidé na Děčínsku nijak nepanikaří a případy vybíjení volně žijících ptáků se neobjevily. Přesto ale veterinář nabádá k větší opatrnosti. „V případě, že lidé najdou uhynulé ptáky, měli by o tom informovat buď obecní úřad nebo přímo krajskou veterinární správu, ale mohou se také obrátit například i na hasiče,“ řekl Pilous.
V minulosti se virus objevil u uhynulých labutí a v jednom případě u sokola stěhovavého. V kraji bylo zatím vyšetřeno celkem osmatřicet ptáků právě na popud lidí. U žádného z nich se ale virus ptačí chřipky H5N1, který je nebezpečný pro člověka, nepotvrdil.
