Hned dva případy útoku na zaměstnance varnsdorfské radnice evidují policisté. Jedné z pracovnic dokonce muž, jenž se právě vrátil z vězení, vyhrožoval, že ji podřízne. Chtěl ve Varnsdorfu získat byt.
„Jsou to ojedinělé situace, předpokládali bychom to, kdyby šlo o výplatu dávek, ale v těchto případech to bylo jen vyplňování papírů a odmítnutí bytu,“ řekl šéf varnsdorfských strážníků Martin Špička. Napadnutým úřednicích se naštěstí nic nestalo. Přivolali pomoci alarmu strážníky, kteří byli na místě během chvilky.
Strážníci na varnsdorfské radnici v úředních dnech procházejí chodbami, po obou incidentech to dělají i v jiné dny. „Do dvou měsíců, až přijmeme po výběrovém řízení dalšího člověka, bychom v době výplat sociálních dávek, hlídali na radnici nepřetržitě,“ poznamenal Špička.
Radnice se chystá i na stavební úpravy, jež by měly zajistit úředníkům bezpečnost. „Firma to už byla přeměřit, všechno závisí teď na penězích, měli bychom udělat rozpočtovou změnu. Zastupitelstvo je ale až v září. Přesto chceme úpravy co nejdříve,“ řekl starosta Varnsdorfu Josef Poláček.
Čas od času se podobný incident odehraje i na děčínské radnici. „Naštěstí jsme jen o patro výš než úřednice, které mají sociální věci na starost, takže nás zavolají telefonem a my okamžitě zakročíme,“ řekl šéf děčínských strážníků Marcel Horák. Dodal, že v době výplaty dávek hlídá úřednice jeden ze strážníků nepřetržitě.
I děčínský magistrát uvažoval o důkladnějším bezpečnostním zařízení. Úřednice měly hlídat kamery. „Ano, zhruba do měsíce tři instalujeme, budou hlídat chodby,“ potvrdil vedoucí prvoního a organizačního odboru děčínského magistrátu Petr Hodboď.
Na sociálních odborech radnic povětšinou pracují ženy. Klientů se nebojí a shodně tvrdí, že to, co se stalo ve Varnsdorfu je spíše výjimečné. „Devadesát pět procent lidí je slušných a má osobní zkušenost je taková, že pokud někdo na úřednice vyletí, za pár dní se přijde omluvit,“ uvedla kurátorka pro dospělé z varnsdorfské radnice Iveta Hermanová.