Do Hřenska přestávají jezdit turisté. Alespoň to tvrdí tamní starosta Josef Černý.
„Na vině je zprovoznění úseku dálnice D8 s hraničním přechodem do Německa. Většina cizinců teď nejezdí přes nás, ale po dálnici,“ postěžoval si včera starosta Hřenska Josef Černý. Tvrdil, že v dřívějších letech byla obec v sezoně plná turistů, zastavili se na oběd či nákup i ti, kteří pak pokračovali dál do vnitrozemí. To se ale dneska neděje.
Někteří podnikatelé se zbavují svých nemovitostí. „Na prodej je sedm provozoven, majitelé nedokážou zaplatit režii podniku, když jim místo dvaceti lidí na oběd přijdou jen dva,“ poznamenal starosta. Hrozí se toho, že to spustí lavinu nezaměstnanosti. „A dotkne se to i lidí v Děčíně, protože přes sezonu je zdejší hospody či hotely zaměstnávají také,“ vysvětlil.
Čísla, jež má k dispozici severočeská cizinecká policie, však starostova slova nepotvrdila.
„Za prvních pět měsíců loňského roku odbavilo Hřensko více než dvanáct tisíc osob, letos to bylo za stejné období skoro dvacet tisíc lidí,“ doložila statistiku Eva Hauková, mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Ústí nad Labem.
Úbytek cizinců, kteří do Hřenska přijdou jen na oběd či nakoupit, zaznamenala i spolumajitelka hotelu Labe Ivana Stárková. Nemyslí si ale, že na vině je nový hraniční přechod na dálnici. „Na vině je především sama obec, každé místo obsazené Vietnamci, přístupové cesty k vyhlídkám zarostlé a neudržované, do soutěsek se vybírá mýtné, namísto koupaliště hasičárna,“ vyjmenovala důvody, proč cizinci raději zajedou na oběd či na nákup a zábavou až do Děčína. „I Němci zjistili, že vietnamské zboží je levnější než to na hřenských tržnicích,“ dodala Stárková.