Na absenci zasklených skříněk, kam se vyvěšují smuteční oznámení, si stěžují zejména starší občané v Děčíně. Ještě před rokem visely vitríny obou děčínských pohřebních služeb na zdi magistrátu. Při rekonstrukci fasády byly odstraněny, zpátky na původní místo se však už nevrátily. „Ve městě už neexistuje jediné místo, kde se člověk může dozvědět o úmrtí a pohřbu svých známých,“ stěžoval si děčínský rodák Jiří Krajíček. Řekl také, že se sám snažil upozornit na tento nedostatek úředníky magistrátu, ale marně. „V Děčíně jsem se narodil, mám tu spoustu známých, bývalých spolužáků i kolegů z práce, a tak bych se s nimi chtěl třeba rozloučit. Taková vývěsní tabule je přece služba občanům,“ zlobil se Krajíček. S tím ale nesouhlasí vedoucí odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček. „Vývěsní tabule na parte jsou podle mého názoru spíše reklamou pro pohřební ústavy, a tak by si měla každá pohřební služba vývěsní desku zřizovat sama,“ řekl. To ale není jednoduché, protože drtivá většina domů v centru je v soukromém vlastnictví a jen málokdo z majitelů touží po tom, mít na zdi svého domu skříňku s parte. „Snažil jsem se sehnat místo na vitrínu v centru města, ale jakmile majitelé domu slyšeli, že se jedná o skříňku na parte, všichni odmítli,“ uvedl majitel firmy Kompletní služby pohřební Zdeněk Zvěřina. Dodal, že lidé byli zvyklí řadu let právě na vitríny na budově magistrátu.
Děčínské pohřební službě prostor pro parte na veřejném prostranství také chybí. „Místa, která byla k dispozici, se nacházela příliš stranou, a tak parte raději umísťujeme přímo ve výloze naší pohřební služby,“ uvedl její majitel Michal Janek.
Magistrát se do budoucna vitrínám nebrání. „Naší povinností ze zákona je postarat se jen o úřední desku, ale máme v plánu časem najít vhodné místo právě poblíž magistrátu, kde bychom umístili několik informačních tabulí,“ uvedl Martinček. Podle něj by se pak našel jistě i prostor pro vitrínu na parte, ten by si však pohřební služby musely platit samy.
V tom ale majitelé pohřebních služeb nemají jednotný názor. „Prostor zřízený městem uvítáme, ale jen tehdy, pokud bude bezplatný,“ řekl Janek. „Klidně prostor zaplatím, ale vitrína musí být na místě, kam chodí lidi, vždyť je to služba pro ně, a ne žádná reklama,“ dodal Zvěřina.