Nevaříme, malujeme, vybíráme dovolenou. To hlásí většina školních jídelen na nadcházející prázdninové měsíce. Ne všechny ale zavřou na oba dva.
„My budeme dovolenou vybírat v červenci, budeme i malovat, uklízet,“ uvedla vedoucí školní jídelny v Jungmannově ulici v Děčíně Eva Drescherová. V srpnu už se tu mohou najíst nejen děti, ale i dospělí. „O prázdsninách musí děti platit plnou taxu, tedy dvaačtyřicet korun za oběd, stejně jako ostatní neškolní strávníci,“ upozornila vedoucí jídelny. Ve školním roce vaří na tři stovky obědů denně a je to nejen pro školáky, ale i pro úředníky z nedaleké radnice či pro důchodce.
Školní jídelna Turková s.r.o. z Rumburku zavře na celé dva měsíce. Další rumburská jídelna U nemocnice bude vařit jen poslední týden v srpnu. „Začali bychom dřív, ale budeme dělat rekonstrukci odpadů. Personál bude také čerpat dovolenou,“ uvedla vedoucí Zdeňka Buřilová.
Někteří rodiče zatím nevědí, kam jejich děti budou chodit na obědy, pokud budou trávit prázdniny doma. „Jídelna sice vaří, ale bude mít také nějaký čas zavřeno. Budeme to řešit ze dne na den, určitě pomohou babička a děda,“ plánoval prázdninové stravování svých dcer Jiří Svoboda z Krásné Lípy.
Ve školním roce sto osmdesát obědů, tolik jich vaří v jiříkovské školní jídelně. I tady v červenci utichne cinkot nádobí. „Budeme malovat, čekají nás nějaké zednické práce, vybereme dovolenou,“ těšila se vedoucí jídelny Renata Havlová. Vařit jídelna začne v srpnu. „Nechodí k nám jen školáci, ale stravují se tu i důchodci,“ poznamenala vedoucí.
Některé děti se na to, že nebudou chodit do jídelny, těší. „Ne že by v naší vařili špatně, ale u babičky mi chutná víc,“ poznamenala desetiletá Veronika z Děčína.