Varnsdorf ano, Děčín ne. Tak lze stručně vyjádřit to, zda radnice platí svým zaměstnancům očkování například proti žloutence či proti chřipce.
„Město hradilo očkování proti žloutence pouze v době povodní těm zaměstnancům, kteří se aktivně podíleli v terénu na odstraňování škod,“ řekla mluvčí děčínské radnice Barbora Vechová. Dodala, že částku tenkrát dodalo město od státu. V současné době zaměstnancům žádné očkování nehradí.
„Je pravda, že část peněz na očkování v době povodní dal stát, ale část jsme hradili i my z našeho rozpočtu,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška. Uznal, že by se radní měli zamyslet nad tím, zda by nebylo vhodné platit očkování třeba strážníkům či sociálním pracovníkům i v době, kdy povodně nejsou. „Je pravda, že často musí chodit do míst, která nejsou zrovna hygienicky na úrovni,“ poznanel Raška.
Zaměstnancům K a D centra, kteří pracují s drogově závislými nebo s právě abstinujícími klienty, hradí očkování proti žloutence stát. „ Ty, kteří pracují v Děčíně, očkujeme, na Rumbursku to dělá praktický lékař,“ řekla lékařka děčínské hygieny Lenka Šimůnková. Vysvětlila, že tito lidé, stejně jako například policisté či hasiči, jsou očkováni podle vyhlášky za peníze státu.
Loni na Děčínsku žloutenkou typu B onemocněli tři lidé, letos dva. Žloutenka typická pro injekční uživatele drog, tedy typu C, se objevila loni u čtyř lidí, letos zatím u dvou.
Ve Varnsdorfu radní o své strážníky pečují i bez velké vody. „Nedávno jsem platil z pěněz města očkování proti žloutence dvěma svým lidem, stálo to čtyři tisíce osm set korun,“ uvedl šéf varnsdorfských strážník Martin Špička. Domnívá se, že očkování je nutností, protože strážníci občas přicházejí do styku s drogově závislými i s jejich jehlami, či musí vstupovat do špinavých prostor.