Rodiče skoro stovky dětí v Děčíně se musí smířit s tím, že pro jejich potomky nebude v místních předškolních zařízeních po prázdninách místo. Napovídá to alespoň první zhodnocení květnových zápisů do děčínských mateřských škol.
„Podle informací z jednotlivých škol se k zápisům dostavilo 534 a přijato bylo 435 dětí. Jde o již upravené počty, ze kterých jsou vyloučené duplicitní údaje. Někteří rodiče totiž absolvovali zápisy se svými potomky ve vícero mateřských školách,“ vysvětlila mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová. Z celkového srovnání tedy vyplývá, že přijato nebylo devadesát devět dětí, především mladších tří let.
Děčín nabízí ve svých dvaceti školkách umístění pro půldruhého tisíce dětí. Taková je stávající kapacita předškolních zařízení na území města.
Dříve bývala kapacita podstatně vyšší, ale postupně se uzavřením několika školek kvůli nedostatečné obsazenosti snižovala. Teď se situace ještě navíc zkomplikovala příslušnou vyhláškou o hygienických požadavcích. Ta stanovuje maximální počet dětí na jedno umyvadlo a WC. Zatím to je šest, od počátku příštího roku už to bude pouze pět dětí.
„Respektování tohoto limitu znamená snížení počtu dětí ve třídě v průměru o čtyři ve srovnání se současným stavem. Přijetí dětí do místních mateřských škol proběhlo už s ohledem na zmiňovanou vyhlášku. Prostorová i personální kapacita ve školkách by dovolila přijmout vyšší počet dětí, hygienické předpisy to ale nedovolují,“ zdůraznil vedoucí odboru školství děčínského magistrátu Dalibor Deutsch.
Situace se tak stala složitější prakticky ve všech děčínských předškolních zařízeních. „Měli jsme jasno v tom, že po prázdninách z naší školky odchází padesát prvňáčků a k zápisu přivedli rodiče o pět dětí více. Je tady i úvaha, že bychom mohli kapacitu zvýšit v novém oddělení. Ale to by předpokládalo investovat do úprav daného pavilonu více peněz,“ uvedla bezprostředně po květnovém zápisu ředitelka mateřské školy v děčínské Liliové ulici Irena Michálková.
Děčínský magistrát hledá cesty k tomu, jak počty neumístěných dětí do předškolních zařízení minimalizovat. „Jednou z takových možností je třeba zřízení takzvaných nultých ročníků při základních školách pro děti předškolního věku. V úvahu přichází například ZŠ Kamenická. Další možností je navýšení kapacit stávajících mateřských škol zřízením nového oddělení. Takovýto krok připravuje mateřská škola při ZŠ Vojanova. Hledáme i další řešení,“ vysvětlil náměstek děčínského primátora Miroslav Samler.
Nová opatření by měla vést ke snížení počtu neumístěných dětí na minimum nejspíš až napřesrok. „Podobnému řešení bychom se nebránili, ty prostorové možnosti na naší škole jsou,“ uvedl ředitel ZŠ Kamenická Jaroslav Skála.