O lék proti ptačí chřipce není zatím na Děčínsku žádný zájem. Potvrdili to jak lékaři, tak i lékárníci v děčínském okrese. O lék Tamiflu, který má podle odborníků ničit viry ptačí chřipky, zatím lidé nestojí. „Neprodali jsme jediné balení a zatím se nikdo ze zákazníků na Tamiflu ani neinformoval,“ řekla lékárnice z děčínské lékárny U Slunce Jarmila Koloušková. Ani ve Šluknovském výběžku se zatím lidé na lék neptají.

O léky nestojí

„Máme sice lék na skladě, ale ani u nás jej nikdo zatím nepožaduje,“ uvedl Petr Friese z varnsdorfské lékárny. Podle něj není aktuální důvod, proč by se lidé právě ve výběžku měli o lék zajímat. To potvrdil i jeho kolega z lékárny v Dolní Poustevně Petr Vomáčka. „Lidi jsou zatím v klidu a nepanikaří. Proto Tamiflu zatím na skladě ani nemáme,“ řekl. Dodal ale, že není problém jej v případě potřeby do druhého dne objednat.

Přísné kontroly

Ani praktičtí lékaři se zatím ve svých ordinacích se zájmem o Tamiflu nesetkávají. „Zatím se žádný z mých pacientů na ptačí chřipku ani na lék proti ní neptal,“ sdělila děčínská lékařka Alena Charouzová. Dodala, že v současné době není důvod k obavám.
Na hygienickou stanici v Děčíně se také zatím nikdo s obavami nebo dotazy neobrátil. „Lidé se často informovali na ptačí chřipku před dvěmi lety, v době, kdy docházelo k jejímu rozšíření,“ sdělila lékařka Lenka Šimůnková. Vysvětlila, že všechny případy přenosu viru ptačí chřipky H5N1 na člověka důkladně prošetřuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Prevence i pomoc

„Odborníci zjistili, že k nákaze dochází v případě, že člověk přijde do přímého kontaktu s infikovaným zvířetem, kdy chřipkové viry vdechne,“ uvedla. Vysvětlila také, že Tamiflu je jak preventivní, tak i léčebný preparát, který blokuje vstup viru do buněk a zabraňuje mu, aby se rozšiřoval v plicích. „Stejně jako všechny protichřipkové léky ale zabírá jen v případě, že je podán do čtyřiadvaceti hodin poté, co se u nemocného projevily první příznaky,“ doplnila. Ale i ona zůstává klidná a případné chřipkové pandemie u nás se neobává a je přesvědčená, že se lidé v okrese nemají čeho obávat.