Poplatky za rekreační pobyt, neboli vzdušné, a poplatek z ubytovací kapacity nejsou zdrojem výrazných příjmů radnic v děčínském okrese.
Doubice, jedna z nejkrásnějších a nejvyhledávanějších rekračních obcí na Děčínsku vybere zhruba devadesát tisíc korun za rok. Rekreační poplatek činí patnáct korun a ubytovací vyjde na dvě koruny. Roční suma je asi za dvě stovky postelí. Za postel tedy rekreant zaplatí obci sedmnáct koun. „To ale není úplně pravda. Ty dvě koruny se platí po celou dobu pobytu, zatímco vzdušný poplatek až od druhého dne pobytu,“ vysvětlil doubický starosta Martin Schulz.
Z placení poplatků existuje v Doubici řada výjimek. „Za lůžko neplatí třeba žáci, studenti a účastnící charitativních a sociálních akcí, navíc osoby se zdravotním postižením III. stupně a jejich průvodci, nevidomí, osoby mladší 18 let a osoby starší 70 let, jsou zase osvobozeni od placení rekreačního poplatku,“ vypočítal starosta.
Vybrané peníze jdou do rozpočtu obce a ta je může využít jak na propagaci, tak na vylepšení života turistů. „Jasně, že je to málo peněz. Jenže nemáme žádné nástroje, jak z provozovatelů ubytovacích zařízení víc peněz získat. Jak patrno z toho seznamu osob, osvobozených od poplatků, je skoro zázrak, že se vůbec něco vybere,“ povzdechl si Schulz. Vyhlášku obec brzy zřejmě upraví.
Obdobně je na tom Hřensko. Tady vyberou peněz ještě asi o dvacet tisíc korun méně než v Doubici.
„Zpátky do propagace obce, to ne. Musíme platit odvoz odpadu, údržbu komunikací a plno dalších věcí nezbytných k chodu obce, k tomu ty peníze používáme,“ reagoval hřenský starosta Josef Černý na dotaz, zda i tady peníze přispějí na turistický rozvoj obce.
Pro Dolní Poustevnu jsou rekreační a ubytovací poplatky zanedbatelné. Přitom němčina tu zní snad více než čeština. „Sice sem jezdí plno Němců, ale ti tu nespí, jezdí sem na jeden den, nakoupit, ke kadeřníkovi, na oběd a podobně,“ vysvětlil dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.
Na území města Děčín jsou zavedeny oba místní poplatky - poplatek z ubytovací kapacity i poplatek za rekreační nebo lázeňský pobyt. Radnice eviduje třiatřicet plátců odvádějících tyto poplatky a je to asi z tisícovky lůžek. Loni odevzdali podnikatelé 248 tisíc za ubytování a 283 tisíc za rekreaci. Čtyři koruny stojí postel a vzduch deset korun v sezoně, mimo ni je to polovička.
„Příjem z těchto poplatků je součástí celkových rozpočtových příjmů města a je minimální oproti výdajům v této oblasti. V roce 2007 je v rozpočtu města na úsek cestovního ruchu vyčleněna částka téměř 2,2 milionu korun,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová. Vysvětlila, že to jsou peníze třeba na provoz osobní lodi do Hřenska, výstavy, na propagace a další.
Žádná z oslovených radnic neuvažuje o tom, že by poplatky zrušila. Někteří starostové ale tvrdí, že výběr poplatků je administrativně náročný, kontrola nedůsledná a obec nemá žádnou páku, jak z těch, kteří ubytování poskytují, peníze dostat.