S příchodem teplých dnů se v Děčíně zaplňují žluté kontejnery na třídění plastů stále více. Výrazně totiž stoupá spotřeba minerálních vod a dalších nealkoholických nápojů kupovaných ve známých PET lahvích.
„Teď jich týdně svážíme okolo sto šedesáti až sto osmdesáti kubíků. V jiném období to bývají zhruba poloviční objemy,“ ilustroval přibývající starosti náměstek děčínských technických služeb Václav Svoboda. Dodal, že na většině stanovišť zůstává stejný počet speciálních kontejnerů, jako dříve. V případě potřeby ale dochází k jejich častějšímu vyprazdňování. Ne každý konzument ale po vyprázdnění vhazuje petky do určených sběrných nádob sešlápnuté.
„V tom je stále velký problém, který se může s příchodem léta ještě znásobit. Kontejnery se pak zaplňují podstatně rychleji, než v jiných měsících,“ vysvětlila Hana Karasová, která se na děčínském magistrátu zabývá hospodařením s odpady.
Problémem ale nejsou jen nesešlápnuté petky. V kontejnerech a později v třídící hale děčínských technických služeb se mezi umělohmotnými lahvemi často objevují předměty a věci, jejichž přebírání vyžaduje hodně silný žaludek.
„Často tady narazíme na dětské pleny se zaschlými výkaly, šlupky od brambor a další nevábně páchnoucí zbytky potravin. Bohužel, čas od času to jsou i použité dámské vložky a nějaká dáma si asi už našla opravdového přítele, protože robertka se vhozením do kontejneru zbavila,“ tvrdil pracovník v třídírně plastů Julius Ferko. Jeho spolupracovníci připomněli, že mezi petkami našli i funkční cédečka, ale také spodní prádlo a dokonce zbytky vykuchaného divočáka.
„Je to dost nevděčná práce. Právě proto, abychom nápor na třídění plastů lépe zvládali, posílili jsme naše třídící pracoviště o tři další zaměstnance,“ vysvětlil náměstek Václav Svoboda.