Provozní doba mateřských škol na Děčínsku se od socialistických dob nezměnila. Většina školek má otevřeno od šesti do šestnácti hodin. Přitom mnozí rodiče hovoří o tom, že by se doba měla změnit.
„Pokud rodiče pracují od devíti do sedmnácti hodin, těžko můžou dítě do školky dávat, pokud je provozní doba taková, jaká je,“ poznamenala matka tříletého Milana Ilona Rosenkrancová. Upozornila, že obzvláště pro ženy, které žijí samy s dítětem, je provoz od šesti do čtyř v mateřské škole neřešitelným problémem. „Musí kvůli tomu odmítat zaměstnání s pracovní dobou, která začíná třeba v devět a končí pozdě odpoledne,“ vysvětlila Rosenkrancová. Sama nastupuje do práce v září a může si to dovolit jen vzhledem ke vstřícnosti své budoucí šéfové, která jí upraví pracovní dobu tak, aby vyhovovala jí, manželovi i synovi v mateřince. Občas však bude muset pracovat i doma.
I když by mnozí rodiče jinou pracovní dobu ve školkách uvítali, přímo v zařízeních nebo na radnicích požadavky nevznášejí. „Pokud si vzpomínám, tak nás s tímto požadavkem oslovila jediná maminka, která pracuje v televizi a delší provozní doba ve školce by jí vyhovovala,,“ řekla učitelka Mateřské školy v Riegerově uliciv Děčíně Helena Vaníčková.
To, že radnici v Děčíně zatím nikdo s požadavkem změnit provozní dobu mateřinek neoslovil, potvrdil i šéf oddělení školství děčínského magistrátu Jan Dvořák. „Máme celkem dvacet školek, v nich na patnáct stovek dětí. Zatím tu nemám jedinou žádost nebo prosbu,“ řekl včera. Ani ve Varnsdorfu či České Kamenici oficiální požadavek prodloužit provozní dobu školek nikdo nevznesl. Ředitelka varnsdorfské mateřinky z ulice Křižíkova Eva Pinkasová uvedla, že by jistě mnozí rodiče děti ve školce rádi nechávali déle, ale nebyla si jistá, zda by to bylo kvůli pracovní zaneprázdněnosti. V tom s ní byla zajedno i ředitelka mateřinky z České Kamenice Jitka Řeháková. Připustila však, že pro podnikatele či úředníky, kteří mají úřední dny, by delší provoz ve škoce byl jistě výhodný.
„Ale netuším, kde bychom na prodloužený provoz brali peníze,“ doplnila ředitelka.