Milovníci drůbežího, respektive krůtího masa na Děčínsku mohou zůstat klidní. Podle odborníků z krajské veterinární správy nehrozí, že by se nakažené maso dostalo na pulty obchodů. Od výskytu nakaženého chovu v Tisové na Orlickoústecku totiž platí i v našem okrese mimořádné veterinární opatření a dochází ke zpřísněným kontrolám. „Před dvěma dny rozhodla komise EU, která na místě šetřila zabezpečení kontaminované lokality, že jsou bezpečnostní opatření zcela dostatečná,“ sdělil mluvčí Krajské veterinární správy Ústí nad Labem Petr Pilous. V praxi to tedy znamená, že se může bez problémů obchodovat s drůbežími produkty, které byly vyrobeny za ochrannými pásmy.
„Přesto by měli být zejména chovatelé opatrní,“ řekl Pilous. Vysvětlil, že k nákaze domácí drůbeže dochází přenosem z divoce žijících ptáků. „Proto by měli chovatelé krmit drůbež pokud možno v uzavřených prostorách, aby se minimalizovala možnost nalétávání volně žijícího ptactva,“ uvedl veterinář. Dodal také, že je důležité, aby majitelé chovů včas ohlásili podezřelá úmrtí zvířat. Také lidé by měli být více všímaví a v případě, že objeví ve volné přírodě nápadně velký počet mrtvých ptáků, měli by se obrátit na veterinární správu.
V okrese z ptačí chřipky zatím lidé velké obavy nemají. Potvrdili to sami prodejci masných výrobků. „O nedostatek zákazníků nemáme obavy, ani tehdy, když se ptačí chřipka objevila poprvé, nám zákazníci neubyli,“ sdělila Jitka Hypšnerová, zaměstnankyně masny Procházka a spol. v České Kamenici. Její slova potvrdil i řezník Jiří Petr z uzenářství U Šoltysů. „Lidi nepanikaří, o tom svědčí stále plný obchod,“ dodal Petr.