Druhé kolo přijímacích zkoušek, které vypsaly na Děčínsku zejména střední odborné školy, je už uzavřeno. Ne všem školám se však podařilo naplnit všechny první ročníky. „Máme ještě sedm volných míst,“ sdělil ředitel Střední zdravotnické školy v Děčíně Zdeněk Volf. Kvůli nižšímu zájmu „přespolních“ studentů neotevře škola příští školní rok ani domov mládeže. „Přestože například Česká Lípa nemá zdravotnickou školu a žáci odtud nebyli výjimkou, letos je jich podstatně méně,“ doplnil ředitel. Podle něj zde hrají roli sociální poměry, které nejsou na severu Čech nejlepší a náklady na dojíždění a internátní bydlení dětí by zatížilo rodinné rozpočty. Také Střední zdravotnické škole v Rumburku se i přes druhé kolo přijímacích zkoušek nepodařilo zcela naplnit první ročníky.
Střední škola technická ve Varnsdorfu, která také vypsala druhé kolo, otevře letos všechny studijní i učební obory. Vzhledem k nedostatku žáků musí ale zavést kombinované třídy. V praxi to znamená, že v jedné třídě budou sedět studenti dvou oborů. „Nicméně jsme rádi, že se podařilo otevřít všechny obory,“ sdělil ředitel školy František Hricz. V maturitním oboru strojírenství, který otevřel jednu samostatnou třídu, je stále ještě deset míst volných.
„Bohužel ani my nejsme výjimkou,“ řekl ředitel Střední školy zahradnické a zemědělské A. E. Komerse v Děčíně Libor Kunte. Dodal, že obor zahradnictví postrádá deset žáků. „Je obecně málo dětí, a tak jsou na tom nejhůř odborné školy. Může být ale hůř, protože nejslabší ročníky sedí právě teď v sedmých třídách základních škol,“ doplnil ředitel.
Nedostatek dětí potvrdil i ředitel Střední lesnické školy ve Šluknově Milan Janoušek. „Dětí, které opouštějí základní školy, ubývá, oproti jiným školám si ale nemůžeme stěžovat. Podařilo se nám v druhém kole přijímacích zkoušek naplnit oba první ročníky, ale uvědomujeme si, že příště to tak dobře dopadnout nemusí,“ uzavřel ředitel.