S úklidem kalamitního dřeva po řádění lednového orkánu Kyrill se už prakticky vypořádali v děčínských městských lesích. Polomy se už podařilo zpracovat a u lesních cest a na dalších místech je připraveno k odvozu asi jedenáct set kubíků dřeva.
„Tuzemské pily a další zpracovatelské kapacity jsou právě vzhledem k rozsáhlé nabídce dřeva i od dalších dodavatelů plně vytížené a tak hledáme nové možnosti odbytu,“ vysvětlil vedoucí Lesního úřadu Děčín Antonín Novák. Dodal, že část dřeva z děčínských lesů nedávno putovala i za hranice.V rámci dlouhodobější spolupráce to byly dodávky do Německa a podařilo se uskutečnit i několik vývozů do Rakouska.
Podle stávajících hospodářských plánů je možné v děčínských městských lesích, které se rozprostírají na výměře jedenácti set hektarů, ročně těžit sedm tisíc kubíků dřeva. Doporučení odborníků zní na pět tisíc kubíků, ale skutečnost bývá ještě o tisícovku prostorových metrů nižší. „Myslím, že i tato srovnání jsou důkazem o šetrném hospodaření,“ zdůraznil Antonín Novák.
Děčínští lesníci mají starosti nejen s tím, jak zajistit odbyt kalamitního dřeva, ale i se zloději. Ti se objevili hned na několika místech. Pobertové se přitom nenamáhají stromy kácet, ale kradou právě dřevo připravené k odvozu. Stalo se tak například v oblasti Chlumu.
Na druhou stranu je stále dost zájemců, kteří si chtějí zajistit palivo na zimní období takzvanou samovýrobou. „V těchto teplejších dnech to jejich snažení trochu polevilo, ale během minulých týdnů jsme vyřizovali poměrně dost takových požadavků. Zájem mají většinou majitelé novějších domků, kteří si pořídili ekologické kotle na spalování dříví,“ hlásil lesník František Pažout, který spravuje lesnický úsek Horní Oldřichov.
Ve svěřené lokalitě každý lesník vždy označí stromy, určené k pokácení a po skončené těžbě samovýrobci spočítá, kolik bude muset zaplatit. Bez ohledu na to, jestli jde o dřevo z listnáčů nebo jehličnanů, je to částka padesát korun za jeden plnometr.