K letošnímu 1. červnu chybí policii v Děčíně jednatřicet policistů. Od začátku roku totiž řady strážců zákona opustilo v okrese dvaačtyřicet lidí.
„Od posledního dubna, kdy odešel největší počet policistů, přišli tři lidé,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Dodal, že další noví lidé nastoupí v srpnu. „Sice zaplní tabulkově některá místa, ale fyzicky na odděleních nejsou. Musí nejprve do policejní školy,“ vysvětlil Šmíd. Policie má zájem o ženy i muže psychicky i fyzicky zdatné. Nástupní plat u policie činí zhruba šestnáct tisíc korun. „Zájemce o práci musí mít minimálně maturitní zkoušku a zájem máme samozřejmě i o vysokoškolsky vzdělané lidi,“ poznamenal mluvčí. Právě vysokoškoláky může lákat podle nového zákona možný takzvaný akcelerovaný postup, kdy mohou rovnou ze druhé třídy přeskočit na sedmou.
Jedním z důvodů, proč lidé od policie odcházeli, byl právě nový služební zákon. Podle něj musí každý odsloužit zdarma 150 hodin. „To je hrozně moc a platy policistů zase nejsou na takové výši, aby pokládali na oltář vlasti tolik hodin zdarma,“ poznamenal jeden z bývalých policistů.
I přesto, že z řad policie odešlo letos nebývalé množství lidí, obyvatelé měst a obcí se o bezpečnost bát nemusí. Potvrdila to i děčínská policejní ředitelka Alice Kopecká. „Trestných činů přibylo stejně jako v letech, kdy policisté neodcházeli a stejnou měrou je i objasňujeme,“ řekla Kopecká. Dodala, že sice oslabily některé úseky, ale jen proto, aby policisté přešli na obvodní oddělení. „Právě proto, aby zůstala zachována bezpečnost obyvatel,“ vysvětlila. Připustila, že na některých obvodech však jeden až dva lidé mohou chybět, ale tomu tak bylo i v předcházejících letech.