Absolventi škol by měli na úřad práce zamířit co nejdříve po ukončení studia. Přestože to není jejich povinnost, přinese jim evidence na úřadu práce několik podstatných výhod.
„Pokud absolventi nemají příslib zaměstnání, doporučujeme se zaevidovat co nejdříve,“ radí Jaroslav Lejček z ústeckého úřadu práce.
Absolventi by se podle něj měli jít na úřad práce zaevidovat i přesto, že nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Nejenže získají lepší přehled o trhu práce a bude se jim zaměstnání hledat lépe, ale pokud budou zaevidovaní, stát za ně bude platit zdravotní pojištění.
Při zaevidování je nutné přinést s sebou na úřad práce doklady a některé dokumenty, a to především ten o dosaženém vzdělání, tedy diplom, vysvědčení anebo výuční list. Pokud má člověk nějaké zdravotní omezení, kvůli němuž nemůže vykonávat tu či onu práci, měl by na to mít doklad od lékaře. Pokud má absolvent zdravotní postižení, měl by mít o něm také doklad. Ti absolventi, kteří již třeba pracovali, by zase měli na úřad práce přinést zápočtový list, nebo doklad o délce trvání této práce a příjmu.
Na podporu nedosáhnouPodpora v nezaměstnanosti se absolventům v Česku nevyplácí. Aby na ni dosáhli, musí odpracovat alespoň dvanáct měsíců v posledních třech letech před zařazením do evidence.
„U absolventů se do této doby započítává šest měsíců studia, to znamená, že musí být zaměstnáni či výdělečně činní šest měsíců,“ upřesňuje Lejček s tím, že se započítávají ta zaměstnání a výdělečné činnosti, u nich bylo odváděno pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti.
Ti absolventi, kteří nemají na podporu v nezaměstnanosti nárok, se mohou obrátit na odbor sociálních věcí příslušného úřadu a tam požádat o doplacení částky do životního minima.