Obyvatelé Červeného Vrchu v Děčíně – Podmoklech jsou rozhořčení. Důvodem k jejich nespokojenosti je výstavba kanalizace. Kromě toho, že oznámení o opravě vodovodu a výstavbě kanalizace údajně dostali jen dva majitelé domů na Červeném Vrchu, mají obyvatelé dojem, že jim magistrát zatajuje informace. „Nebyli jsme ani seznámeni s tím, jak budou práce probíhat a jak bude vypadat dopravní obslužnost, nebo kdy se budeme muset na kanalizaci připojit,“ rozčiloval se majitel domu Jiří Skřivan. Lidé se také zlobí proto, že jim připojení na městskou kanalizaci přinese finanční náklady. K přípojce na kanalizaci, která zasahuje jen metr do soukromého pozemku, si zbylé připojení musejí majitelé nemovitostí hradit sami. Někteří budou muset kopat i několik desítek metrů. Další problém, který s sebou nová kanalizace nese, je prý fakt, že někteří lidé budou muset zbudovat odpadní jímku s kalovým čerpadlem, protože jejich odpady jsou pod úrovní plánované kanalizace. A to vše také na vlastní náklady.
„Tři roky jsme na odboru odpovídali na stížnosti právě proto, že na Červeném Vrchu není kanalizace,“ oponovala vedoucí odboru rozvoje z děčínského magistrátu Věra Jančová.
Většina místních lidí má totiž septiky s přepady, které ústí do místního potoka. To ale podle nového vodního zákona není možné. „Přípustná je jedině žumpa, ale majitel musí dokladovat, že ji pravidelně vypouští,“ vysvětlil Ivan Rota, vedoucí vodoprávního úřadu města. Uvedl také, že tam, kde je, nebo se buduje kanalizace, není možné postavit čističku. Do kanalizace není možné čističku vyvést a na Červeném Vrchu není podle něj vhodná vodoteč, kam by mohla ústit. O povolení postavit si čistící stanici chtěl žádat například Karel Kalina. Spočítal si totiž, že by jej připojení na kanalizaci přišlo podstatně dráž.
„Kanalizace se v konečném výsledku vyplatí všem, kteří se chovali poctivě a svoje žumpy nechávali pravidelně vyvážet,“ řekl projektový manažer Rafael Moreno. Dodal, že nevýhodná je pochopitelně pro ty, kteří vypouštějí odpadní vody do půdy, a tak zatěžují životní prostředí.
Výstavba kanalizace s sebou pro místní obyvatele nese i jiné potíže. Projíždějící těžká technika ničí vozovku, z domů nebo zídek blízko silnice padá omítka. Ve dvou případech dokonce došlo poškození přívodu plynu. Rodina Vodičkova řešila únik plynu vzniklý vinou projíždějících aut na vlastní náklady.
Obyvatele Červeného Vrchu také trápí zvýšená prašnost, kterou s sebou nese probíhající stavba. „Pracovníci firmy slibovali, že budou silnice pravidelně kropit, ale už jsme je tu dlouhou dobu neviděli,“ uvedla Marie Tunderová, majitelka domu u silnice. Radomír Netopil, výrobní ředitel společnosti Horák, která část stavebních úkonů v místě provádí, slíbil, že dojde k nápravě. „Při objemu úkolů se možná stalo, že jsme tuto věc opomněli,“ řekl a dodal, že dohlédne na to, aby se komunikace kropily třikrát týdně.