Najít volné místo k zaparkování v děčínském sídlišti Březiny je stále větším utrpením. Vedení města slibuje nápravu už hodně dlouho.
„Výstavba nového parkoviště začne zřejmě až příští rok. Pokud se podaří některé záležitosti ve schvalovacím procesu stavby urychlit, mohlo by to být už na konci letošního roku,“ informovala mluvčí magistrátu Barbora Vechová.
Mnozí lidé, kteří se na březinské sídliště nastěhovali před dvaceti a více lety, už jen s nostalgií vzpomínají, že tam postávalo jen pár aut. „S manželkou jsme oba v důchodu a s vozidlem už ani moc nejezdím. Z praktických důvodů. Pokud odjedu a vrátil bych se až někdy odpoledne, na uvolněném místě už bude stát vozidlo někoho jiného,“ tvrdil Petr Barcal. Auto nechává stát na malém parkovišti před domem, kde bydlí. Tam, kde podobné odstavné plochy nejsou, zabírají motoristé i chodníky.
„Výstavba parkoviště se v Březinách zkomplikovala i tím, že pozemky, na kterých chtěl magistrát nová stání vybudovat, městu nepatří,“ připomněl už před časem děčínský primátor Vladislav Raška.
Náklady na výstavbu nového parkoviště v Březinách překročí čtyři miliony korun. „Peníze potřebné na výstavbu zatím v letošním rozpočtu nejsou, budou nárokovanou investicí pro příští rok,“ vysvětlila mluvčí magistrátu. Dodala, že v Březinách se počítá s osmi desítkami míst v ulici Kosmonautů.
Obyvatelé sídliště se obávají, že ani takové rozšíření odstavných ploch nepřinese trvalé zlepšení svízelné situace. Argumentují tím, že mnozí lidé teď v Březinách ani neparkují, mají svá vozidla jinde.
Lidé v Březinách si myslí, že k výraznějšímu zlepšení situace by kromě stávajícího projektu na rozšíření parkovacích míst přímo v ulici Kosmonautů přispělo i využití ploch v místě bývalé kotelny.
Na nedostatečné vymezení parkovacích míst prý doplácejí všechna sídliště a není to jen výsadou Děčína. „Při výstavbě těchto komplexů před desítkami let nikdo nepočítal s tím, že tak výrazně stoupne počet majitelů aut a teď je to těžko řešitelný problém,“ připomněl šéf děčínských strážníků Marcel Horák.
Situace v Děčíně by se ale měla postupně zlepšovat. „Do konce letošního roku mají být vydána stavební povolení na rozšíření parkovacích míst na sídlištích v Bynově, Želenicích a Boleticích,“ dodala Martina Štajnerová z odboru rozvoje děčínského magistrátu.