Ornitologové se mohou radovat z rozšíření dalšího ptačího druhu na Děčínsku. Podél Labe zahnízdila břehule říční. Je to opeřenec podobný vlaštovce, ale o něco menšího vzrůstu. Domov u řeky nové populaci břehulí pomohla vytvořit spolupráce ochránců přírody s vodohospodáři.
„Tihle ptáci si udělali nová hnízda v nábřežních zdech nedaleko bývalé restaurace Atlantik. Jenže před dvěma roky došlo na jejich opravy a hrozilo, že břehule zase zmizí, protože nebudou mít kde hnízdit. Naštěstí nám vyšlo vstříc Povodí Labe, které do zadání rekonstrukce začlenilo i náš požadavek na vytvoření speciálních otvorů ve zdivu právě pro hnízdění břehulí,“ informoval zoolog Labských pískovců Pavel Benda.
Na Děčínsku bylo dříve hned několik míst, kde se tento ptačí druh vyskytoval. Byly to zejména pískovny, například v Dobkovicích nebo u Starého Šachova. „Břehule, jak už název napovídá, rády sídlí ve vysokých březích. Ideální podmínky k tomu mívají právě tam, kde se takový terén objevuje. Jenže do zmiňovaných pískoven začali lidé navážet nejrůznější nepořádek. Životní podmínky se tam natolik zhoršily, že ptáci svá hnízdiště postupně opustili,“ dodal zoolog.
Podél Labe břehule obsadily už několik míst. Ornitologům se také podařilo nové přírůstky okroužkovat. „Věříme, že se jim u Labe bude dařit. Je docela zajímavé tyhle ptáčky pozorovat. Při shánění potravy létají nízko nad hladinou a loví mouchy a další hmyz,“ dodal Miloš Trýzna ze správy národního parku České Švýcarsko, který se na nedávném kroužkování drobných hnědých opeřenců také podílel.
I samotným vodohospodářům záleží na tom, aby život podél řeky byl stále rozmanitější. „Někdy jsou ty požadavky ochránců přírody obtížně splnitelné. To ale nebyl případ úprav nábřežních zdí. Pokud vím, tam se vše podařilo zvládnout bez problémů. Už jsem si nejednou povšiml, že je tam dost živo,“ poznamenal technik děčínského střediska Povodí Labe Jiří Mach.