Bez dovolené u moře v Itálii letos zřejmě zůstanou Petra Novotná a David Hejbal z Dolního Podluží u Varnsdorfu. Dovolenou sice za zhruba pět tisíc tři sta korun zaplatili s předstihem, aby získali dvanáctiprocentní slevu, ale varnsdorfská agentura Travel turist jim ji nezajistila. „Bohužel si moje zaměstnankyně neověřila, zda fax s objednávkou došel tam, kam měl,“ vysvětlil majitel cestovní agentury Travel turist Jiří Šruma. Na chybu přišel až po třech měsících.
„Stane se, to dokážeme pochopit, ale chtěli jsme taky odpovídající náhradu a tu nám pan Šruma nenabídl,“ říkají svorně Novotná s Hejbalem. Požadovali zájezd ve stejné ceně. „Dokážeme pochopit i to, že tak levný zájezd na jedenáct dní už agentura nesehnala, tak jsme navhrli, že jedenáct dnů chceme za cenu původní, další dny si doplatíme. Na to ale majitel agentury nepřistoupil,“ vysvětlila Novotná.
Majitel agentury Jiří Šruma se nařčení, že by nechtěl klientům vyhovět, bránil. „Několikrát jsem jim navrhnul náhradní řešení, poslední nabídka na ubytování v kempu v karavanu byla kvalitativně lepší a hlavně byla za cenu, která odpovídala jejich původní objednávce, v ceně za zhruba pětisettřinácti korun za den,“ tvrdil včera podnikatel. V ceně však nebyly zahrnuty spotřeby elektřiny. Ty měly podle Šrumy činit patnáct euro za týden. Ani tuto nabídku klienti nepřijali, zájezd by se jim oproti původnímu prodražil i se slevou, kterou Šruma nabídl.

„To jsme nemuseli spěchat s placením, abychom získali slevu za včasný nákup,“ shodli se. Další nabídka od Šrumy už nepřišla, jen peníze, které jim poslal poštovní poukázkou a dopis s upozorněním, že podnikatel považuje záležitost za vyřízenou. Klienti ale peníze nepřevzali a jsou odhodlaní se i soudit.
Za klienty cestovní agentury stojí i Robert Hrabčík, šéf děčínského Sdružení obrany spotřebitelů. Uvedl, že Novotná s Hejbalem jsou v právu. „To, že požadují zájezd odpovídající původním požadavkům, je správné a majitel by jim měl vyhovět a částku, která přesahuje původní cenu zájezdu, doplatit. Pokud se poškození klienti budou soudit, myslím, že mají velkou šanci na úspěch,“ řekl Hrabčík. Dodal, že majitel cestovní agentury navíc tři měsíce používal jejich peníze a i to by jim měl nahradit. „Poradil jsem páru, aby si zjistili běžné úroky v bankách a ty pak požadovali po podnikateli. Vždyť mu ty peníze vlastně půjčili,“ vysvětlil Hrabčík.
Majitel agentury Jiří Šruma podniká v cestovním ruchu už patnáct let. Včera uvedl, že ho záležitost mrzí a že se mu stala poprvé za celou dobu podnikání.