Každý rok pořizuje město Děčín čtyřicet až padesát nových počítačů. Je to počet, který zaručuje potřebnou obměnu této vybavenosti na všech pracovištích magistrátu. Z rozpočtu na tyto účely město vynakládá každoročně více než půl milionu korun.
„Snažíme se toto pravidlo pokud možno dodržovat. Ceny počítačů šly v poslední době výrazně dolů a navíc tato technika prochází neustálým vývojem. I to je důvod, proč se snižuje hranice její životnosti,“ vysvětlil vedoucí oddělení informatiky děčínského magistrátu Petr Hodboď.
Právě na počátku tohoto týdne radnice koupila na základě výběrového řízení dvacet nových PC sestav a další získá na podzim. To magistrátu umožní vyřadit letos asi čtyřicet starších computerů. Část vyřazených počítačů zřejmě poputuje vzhledem k míře jejich opotřebovanosti k likvidaci. Mnohé přístroje ale mohou dál sloužit tam, kde požadavky na softwarovou vybavenost nejsou tak vysoké.
Už v minulosti některé vyřazené počítače putovaly například na základní školy. „Město nám jich kdysi poskytlo patnáct a díky tomu jsme si mohli dovolit zřídit druhou počítačovou učebnu. Za symbolické částky jsme pak ještě pro tyto účely nakoupili deset sestav z děčínského dopravního podniku,“ připomněl ředitel děčínské ZŠ Kamenická Jaroslav Skála.
Dřívější snaha škol vzít zavděk i staršími přístroji jenom proto, aby nějaké počítače v učebnách měly, se ale rychle vytrácí. Přednost dávají pořízení nové vybavenosti. „Počítače strašně rychle stárnou. Za tři čtyři roky už není dost dobře možné doplňovat je novými programy. Proto se snažíme podle zpracovaného plánu o obměnu počítačových sestav. A to cestou nejrůznějších grantů, dotací i z vlastního rozpočtu,“ tvrdil ředitel děčínské ZŠ Na stráni Vít Průša. Podobně reagovali i na dalších školách.
Ještě před několika lety každý získaný starší počítač velebil obecní úřady, které tak mohly šetřit peníze na pořízení vlastních přístrojů. Situace se ale změnila, přednost dostává nákup nových počítačů. „Teď jsme na tom celkem dobře. Jenom počítáme s pořízením nové vybavenosti v případě změn programů pro účetnictví,“ hlásil starosta Hřenska Josef Černý.
O tom, kam půjdou vyřazené počítače z děčínského magistrátu, budou rozhodovat radní města. Mnohé přístroje asi skončí v mateřských školách.