Od počátku příštího roku se Česká republika stane součástí takzvaného schengenského prostoru, tedy územím států, na jejichž společných hranicích nejsou běžné, ale spíše namátkové kontroly. To ovšem neznamená, že hned 1. ledna roku 2008 policejní služebny na hranicích osiří. Nestane se tak na Děčínsku, ani v dalších regionech česko-saského pomezí na severu Čech.
„Dokonce probleskly některé informace, které naznačovaly, že bychom začali určité hraniční přechody opouštět už od letošního podzimu. S žádným takovým utlumením výkonu služby nikde nepočítáme,“ reagovala mluvčí ústeckého oblastního ředitelství Cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková. Připomněla, že do konce roku se na stávajícím kontrolním režimu nic měnit nebude. „Ani pak ale kontroly ze dne na den nezmizí a budou se odstraňovat postupně,“ dodala policejní mluvčí.
Počtem silničních a železničních hraničních přechodů do Německa se Děčínsko řadí k nejfrekventovanějším místům turistického ruchu a přeshraniční dopravy na severu Čech. Zvláštní postavení má obec Hřensko, kde se nachází hraničí říční přechod, další dva jsou na Moravě.
Postupné opouštění stávajících sídel a objektů, které využívala nebo dosud využívá pohraniční policie, se pro mnohé obce i města stává signálem k projevení zájmu o následné využití uvolněných budov.
Je to i případ Dolní Poustevny. „Objekt, ve kterém sídlí referát cizinecké a pohraniční policie, bychom dokázali využít pro potřeby města. Například bychom tam vytvořili určité zázemí pro některé mimoškolní aktivity dětí a mládeže, ale třeba i zájmovou činnost dospělých. Záleží na tom, jestli budovu ministerstvo vnitra bude nabízet k prodeji nebo bezúplatnému převodu třeba právě na místní samosprávu,“ uvedl dolnopoustevenský starosta Miroslav Jemelka.
Některé požadavky na převod či odkoupení objektů se už začaly scházet na ústeckém oblastním ředitelství Cizinecké a pohraniční policie. „Přímo na hranicích jde vesměs o vybavenost a budovy, o kterých bude rozhodovat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. V případě našich objektů a sídel necháváme dělat soupis neupotřebitelného majetku, který pak bude možné nabízet k prodeji či dalšímu využití,“ vysvětlil oblastní ředitel Milan Babičík. Připomněl, že Cizinecká a pohraniční policie radnice jednotlivých měst a obcí průběžně informuje a nebo ještě bude informovat o připravovaných změnách v systému hraničních kontrol. Stane se tak například při poradě starostů jižní části děčínského regionu.
„Také bychom měli zájem o opuštěný majetek na hraničním přechodu. Jenže jde o bývalou celnici, která je k mání za dva a půl milionu korun. To si obec ze svého rozpočtu nemůže dovolit koupit, ale budovu bychom využili k vybudování několika obecních bytů a třeba i na další prospěšné účely,“ tvrdil starosta Hřenska Josef Černý.