Nedostatek vakcíny proti přenosné dětské obrně vyděsil některé rodiče na Děčínsku. Ti měli přijít se svými dětmi v průběhu března a května na přeočkování, které se týkalo ročníků 1994, tedy třináctiletých dětí.
Lékaři však vakcíny zatím nemají a očkovací látka nechybí jen na severu Čech, ale v celé republice. Podle lékařů však není důvod k obavám. „Tyto děti, které by měly být právě přeočkovány, za sebou mají v průběhu života již čtyři očkování, to páté je laicky řečeno jen jistící,“ vysvětlil dětský lékař z Rumburku Karel Matys. Dodal, že zajišťovací dávka, která dětem chybí, se jim může aplikovat bez problémů i v průběhu roku. Jeho slova potvrdila také děčínská dětská lékařka Lenka Andělová. „Poslední dávka hraje vlastně jen preventivní roli a skutečně se toto páté přeočkování může dětem podat v rozmezí celého roku,“ uvedla lékařka.
Někteří rodiče se ale přesto obrátili na lékárny. „Zaznamenali jsme minulý měsíc dva případy, kdy rodiče požadovali vakcínu proti dětské obrně u nás,“ sdělil vedoucí děčínské lékárny U Václava Peter Konečný. Dodal, že ji ale lékárna na skladě neměla a musela jí objednat přímo u výrobce. Rodiče jí tak museli sice na místě zaplatit, ale náhradu mohou uplatňovat u příslušné zdravotní pojišťovny.
Kdy ale vakcíny do ordinací dorazí, zatím není jasné. Důvod k panice ale podle odborníků není. Poslední případ obrny byl na území bývalého Československa zaznamenán naposledy v roce 1960.
Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta nesou vinu za zpoždění dodávky očkovací látky průtahy ve výběrovém řízení. Uchazeči o veřejnou zakázku totiž uvedli ve svých nabídkách ceny, které nebyly v souladu s maximální cenou určenou ministerstvem financí.
„Ministerstvo zdravotnictví podniká veškeré kroky, které mu platná legislativa umožňuje, aby byla tato očkovací látka v potřebném objemu pro Českou republiku zajištěna,“ uvedl Cikrt. Dodal, že děti, u nichž byl vzhledem ke stávající situaci termín podání páté dávky odložen, budou v průběhu letošního roku doočkovány na náklady státu.