Zahrádkáře na Děčínsku trápí slimáci. Právě vinou mírné zimy se značně přemnožili a zahrádky se záhony berou doslova útokem. K našim běžným plžům, jako je například slimák lesní nebo zahradní, přibyl před několika lety také plzák španělský. Právě tento druh patří mezi největší škůdce.
„Španělští slimáci sežerou, na co přijdou,“ řekl místopředseda územního sdružení zahrádkářů v Děčíně Stanislav Švarc. Dodal, že boj s nimi není jednoduchý. „Rychle se množí, jsou to totiž hermafroditi a jsou schopni během jediné sezóny naklást vajíčka i několikrát,“ vysvětlil Švarc. Podle něj nemají tihle plži příliš přirozených nepřátel. To potvrdil také Ota Zítek ze Státní rostlinolékařské správy v Děčíně.
„Vzhledem k tomu, že dorůstají až deseticentimetrové délky, pro jejich přirozené nepřátele, jako jsou například žáby, jsou už příliš velcí,“ doplnil Zítek.
Zahrádkářům tedy nezbývá, než vzít jejich hubení do vlastních rukou, a to doslova. „Slimáky prostě sbíráme ručně a není výjimkou, že jich sesbírám během jednoho rána i dvě stovky,“ řekl Švarc. Slimáci se totiž rozlézají hlavně v noci nebo v brzkých ranních hodinách a svědčí jim zejména vlhké počasí.
„Někteří moji kolegové ze zahrádek na Letné dokonce vstávají kolem třetí ráno, aby jich vysbírali co nejvíce,“ vysvětlil Švarc. Přes den, zejména je-li slunečno, se slimáci ukrývají. Proto odborníci radí nastražit na pozemku takzvaná shromaždiště. Postačí například obyčejná prkénka, která se rozmístí poblíž záhonů. Slimák, který přes den zalézá do stinných míst, využije prkna jako skrýše a sběr plžů je pak daleko lehčí. „Někteří z nás instalují na zahrady například vedle salátů nádobu s pivem, to jako lapač funguje,“ řekl zahrádkář Švarc. Je prý také důležité odchycené slimáky zlikvidovat. „Někteří útlocitní zahrádkáři je prostě jen poponesou kousek od zahrady a tam je vysypou. To ale postrádá veškerý smysl,“ zlobil se zahrádkář. Dodal také, že je důležité, aby se například v zahrádkářské kolonii do likvidace tohoto plže pustili všichni majitelé pozemků.
V boji se slimáky může pomoci například dusíkaté vápno nebo speciální přípravky, které lze koupit v prodejnách zahradnických potřeb.