Čas vysvědčení a prázdnin rovná se čas dětských útěků. I tak tuto dobu specifikují policisté, kteří mají s dětskými útěky zkušenosti.
„Teď naposledy jsme hledali v Rumbuku dva kluky ve věku třináct a čtrnáct let. V pátek večer nepřišli domů, naštěstí jsme je objevili hned druhý den u rybníka, kde se v horkém dni bezstarostně koupali,“ řekl děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.
Kluci podle příbuzných chtěli zažít dobrodružství, z domova je nevyhnal strach ze špatného prospěchu či nevhodné sociální zázemí.
Ne všechny případy ale končí šťastně. Zatím sedmnáctiletého studenta lesnické školy ve Šluknově, jenž zmizel na začátku letošního ledna, se zatím nepodařilo nalézt. „Chlapci bude velmi brzy osmnáct let, sice po něm pátrání nezrušíme, ale pokud se objeví, nemůžeme ho nutit, aby se vrátil k rodičům. Bude dospělý,“ vysvětlil Šmíd.
V loňském roce pátrali policisté na Děčínsku po třiatřiceti lidech mladších osmnácti let, z toho bylo jedenáct dětí, kterým nebylo ještě patnáct. Letos hledají dvanáct lidí, jimž není osmnáct a tři z nich jsou mladší patnácti let.
Soudní znalkyni z oboru dětské psychologie Ilonu Wölfelovou víkendový útěk dvou chlapců v Rumburku trochu udivil. „Takových dětí, které chtějí zažít nějaký dobrodružný výlet, je dneska málo. Sedí spíš u počítačů. Ale romantiku takového dobrodružství jim počítač nenahradí,“ řekla Wölfelová.
Dodala, že samozřejmě nenabádá děti k útěkům z domova, ale existuje plno letních táborů, kde mohou dobrodružných situací zažít dosyta.
Nemálo dětí se nevrátí domů poté, kdy dostanou vysvědčení. Ilona Wölfelová radí rodičům, aby výsledky nepřeceňovali. „Krásné známky na vysvědčení nejsou vším, rodiče by si měli uvědomit, že především nejsou zárukou toho, aby jejich potomek byl v životě úspěšný a spokojený,“ doplnila psycholožka.
Statistiky Linky bezpečí hovoří také jasnou řečí. Loni zmizelo více než osm tisíc dětí. Zhruba třetina z nich utekla z domova, zbytek byly děti z ústavů a dětských domovů. Letos už se pohřešuje v republice tři a půl tisíce dětí. Na Linku bezpečí se děti obracejí nejčastěji kvůli rodinným nebo školním problémům.
Každé zmizení nezletilého člověka nedělá vrásky jen jeho blízkým, ale i policistům. „Kolik se jich do akce zapojí, záleží na nejrůznějších okolnostech. Teď naposledy kluky hledali policisté, strážníci, kriminalisté a psovodi,“ doplnil Šmíd.
Jindy je do pátrací akce třeba zapojit desítky lidí, profesionálů i dobrovolníků. „Mnohdy musíme povolat vrtulník s termovizí, hasiče a podobně. Pátrací akce stojí nemalé peníze,“ upozornil policejní mluvčí Jan Šmíd.