Volných brigádnických míst pro studenty není na Děčínsku mnoho, i když je v okrese poměrně vysoká nezaměstnanost. Například strojírenské firmy, které mají o zaměstnance vlastně stálou nouzi, mnoho příležitostí většinou brigádníkům neposkytnou.
„O prázdninách zaměstnáme celkem dvacet studentů, s nimi ale máme uzavřenou smlouvu a také během školního roku k nám chodí na praxi,“ sdělil Josef Severa z TOS Varnsdorf. Dodal, že firma preferuje odborné znalosti a pracovních příležitostí není tolik. „Budou se muset po brigádě porozhlédnout jinde,“ doplnil Severa. Děčínské Tesco má k dispozici pouhých deset míst pro brigádníky, všechna jsou již obsazena. Ani děčínský úřad práce nenabízí mnoho příležitostí pro studenty. „Brigádnická místa nejsou naší prioritou, a tak si ani nevedeme statistiku, kolik jich je volných,“ sdělil vedoucí odboru Oddělení trhu práce Vlastimil Fiala. Dodal však, že nějaká místa na prázdninové brigády by se jistě našla. Pravidelně se objevují na nástěnce úřadu práce.
Také agentura Index Novsluž se sídlem v Ústí nad Labem, která zajišťuje a zprostředkovává brigády také děčínským studentům, nemá příliš nabídek. „Místa se uvolňují nárazově, a to především v zásilkové službě PPL nebo v Hypernově, se kterými spolupracujeme,“ uvedla pracovnice agentury Lenka Loudová. Podle ní by se ale studenti měli minimálně dvakrát v týdnu informovat o volných brigádách. „Situace se často mění a je dobré mít přehled,“ doplnila Loudová. Sdělila však, že by se v červenci měla objevit brigádnická místa právě v děčínské Hypernově. Někteří studenti se tedy poohlížejí po brigádách v jiném okrese. „Našel jsem si brigádu v šenovské Preciose,“ uvedl student Tomáš Heger.
Situaci studentům také komplikuje fakt, že podle nového Zákoníku práce nemohou studenti mladší osmnácti let pracovat déle než třicet hodin týdně. O takové brigádníky ale nemají většinou firmy zájem.