S akutní bolestí zubů by od podzimu už nemuseli lidé z jižní části děčínského region jezdit o víkendech a svátcích až do Ústí nad Labem. Poskytnout jim lékařské ošetření jsou připraveni stomatologové ve spádovém území od Děčína až po Českou Kamenici.
„Zahájená jednání dávají všechny předpoklady k tomu, že by mohlo v poměrně krátkém čase skutečně dojít ke znovuobnovení zubní pohotovosti. Zatím jsme diskutovali o tom, za jakých podmínek by se lékaři do těchto služeb zapojovali,“ uvedl děčínský primátor Vladislav Raška. Dodal, že na setkání se zástupci okresní stomatologické komory, které se uskutečnilo minulý týden , by měla navázat ještě další jednání. Jak se samotnými lékaři, tak na úrovni orgánů města.
V děčínském regionu pracuje asi padesát stomatologů.
Řada z nich působí v severní části regionu a ti se do nově vytvářeného systému pohotovostí nezapojí. Z jednoduchého důvodu. Pro pacienty z Děčína by nemělo význam jezdit s bolestí zubů například až do Varnsdorfu nebo Rumburku, rychlejší by pro ně byly stávající cesty do Ústí nad Labem.
„Lékařské ošetření v případě akutních bolestí zubů budeme samozřejmě poskytovat ve svých ordinacích, jinak to ani nejde. Zájem o zajišťování pohotovostní péče projevilo asi jednadvacet kolegů a kolegyň z ordinací v Děčíně, České Kamenici, ale také z Benešova nad Ploučnicí a Jílového,“ vysvětlila děčínská zubní lékařka Olga Sudová.
Kvůli budoucí zubní pohotovosti vzniklo i sdružení lékařů, kteří budou tuto službu zabezpečovat. „Personálně budeme moci tuto péči zajistit. Jednou z podmínek, na které jsme se ve sdružení předběžně dohodli, je počet služeb. Někteří kolegové jsou ochotni poskytovat pohotovostní péči maximálně dvakrát ročně, další jsou připraveni na větší počet služeb. Neměl by to tedy být problém ,“ dodala stomatoložka Sudová.
Podle stávajících představ by pohotovost měla fungovat o sobotách a nedělích a ve dnech státních svátků. A to v čase od osmi do jedenácti hodin dopoledne. Ročně by tak všichni do pohotovosti zapojení zubní lékaři strávili ve svých ordinacích ve volných dnech asi tři sta padesát hodin.
„Magistrát v případě souhlasu zástupců samosprávy města se zřízením této služby připraví rámcovou dohodu se stomatologickým sdružením jako celkem a pak bychom uzavřeli dílčí smlouvy s jednotlivými sloužícími lékaři,“ vysvětlil děčínský primátor Vladislav Raška.
Na celoroční zajištění zubních pohotovostí by měl Děčín vynaložit více než půl milionu korun. Ještě letos, za předpokladu, že stomatologové začnou své služby o víkendech a svátcích poskytovat od počátku září, by to byly výdaje okolo sto sedmdesáti tisíc korun. „Jde o dostupnost lékařské péče a ty peníze v rozpočtu najít musíme,“ dodal primátor.