V Ústeckém kraji nejlépe třídí odpad Česká Kamenice. Dokumentují to výsledky prvního ročníku soutěže Skleněná popelnice, kterou vyhlásila krajská samospráva společně s dalšími partnery a ve které zvítězili právě Českokameničtí.
„Máme z tohoto prvenství samozřejmě radost, protože je to završení dlouholetého snažení města a jeho obyvatel o to, aby suroviny využitelné ještě k druhotnému zpracování nekončily v popelnicích společně s dalším odpadem,“ poznamenal po převzetí ceny pro vítěze soutěže tajemník českokamenické radnice Lubomír Tůma.
Česká Kamenice byla na Děčínsku jedním z prvních měst, kde začal fungovat sběrný dvůr. „Do systému třídění odpadů jsme se snažili už od počátku devadesátých let zapojovat děti a s jejich pomocí i celé rodiny,“ dodal tajemník městského úřadu.
Z dosažených výsledků se mohou radovat i na místní základní škole. „Ve spolupráci s dalšími partnerskými organizacemi jsme pořádali pro třídní kolektivy i jednotlivce sběrové soutěže zaměřené právě na separaci odpadů. Šlo především o známé PET lahve. Často se jich tady ve vyhrazeném prostoru vršily objemné žoky a na zbytky sladkých minerálních vod se slétala hejna vos ze širokého okolí,“ zavzpomínal s odlehčeným úsměvem na počátky třídění umělohmotných lahví ředitel českokamenické školy Daniel Preisler.
I když za třídění odpadů patří České Kamenici prvenství v krajské soutěží, k úplné spokojenosti na úseku odpadového hospodářství musí město vyřešit ještě nejeden problém. „Třeba teď aktuálně k takovým komplikovaným záležitostem náleží likvidace posečené trávy z veřejných ploch zeleně. To je ovšem letitý problém, se kterým se potýkají i další obce a města a není v možnostech jen místních samospráv, aby tuhle záležitost zvládly,“ připomněl Lubomír Tůma.
Zmiňovaný problém by v horizontu dvou let už nemusel být neřešitelnou těžkostí díky projektu, který připravuje město Děčín a jeho technické služby. „Kompostárna, kterou chceme postavit, bude mít kapacitu na likvidaci bioodpadů, tedy i posečené trávy, v celém spádovém území až po Českou Kamenici. Záleží ale samozřejmě na příslušných radnicích, jestli se rozhodnou k ekologickému zpracování, nebo dají přednost jiné likvidaci těchto odpadů,“ vysvětlil ředitel děčínské městské akciovky Dalibor Voborský.
Čas od času musí v České Kamenici odstraňovat i černé skládky. „Není jich ale naštěstí tolik, kolik se jich na území města objevovalo ještě před několika roky,“ poznamenal šéf technického zařízení města Jan Balej.