Každý týden jedno nové plavidlo. Takový je cíl rozšíření výroby Českých loděnic v Děčíně-Křešicích v případě vstupu čínského investora do této společnosti. Do svého podnikatelského záměru na severu Čech hodlá firma Hudong-Zhongua Shipbuilding ze Šanghaje během několika příštích let investovat více než jednu miliardu korun.
„Rozsáhlosti této investice odpovídá i obtížnost vyjednávání. Firma totiž plánuje znásobit stávající kapacitu výroby říčních a říčně-námořních lodí pro evropský trh a počítá i s tím, že zachová stávající opravárenské služby pro labské vodní dopravce,“ vysvětlila mluvčí Czechinvestu Lucie Králová.
Záměrům jde vstříc i samotné město Děčín, které připravuje změnu územního plánu. „Požadavek vyšel od Českých loděnic, které budou náklady spojené se změnou územního plánu také hradit,“ řekla mluvčí děčínského magistrátu Barbora Vechová.
Když před více než rokem zástupci čínského investora představovali své plány v Děčíně, předpokládali zřejmě rychlejší uvádění chystaných záměrů v život. Hovořili o tom, že kapacita děčínské loděnice se už v roce 2008 nejprve zvýší na dvacet lodí a na padesát plavidel o dva roky později. Tyto představy se ale podle stávajícího tempa přípravy projektu s největší pravděpodobností nepodaří v uvažovaném čase uskutečnit.
Přínosem projektu, který by se zařadil mezi nejvýznamnější čínské investice v Česku, a do kterého by produkcí lomených hřídelí měla vstoupí také firma Vítkovice, je vytvoření stovek nových pracovních míst. Velká poptávka bude zejména po kvalifikovaných svářečích. Těch ale nemají v Křešicích dostatek ani v současné době.
„Máme samozřejmě zájem tuto situaci zlepšit a neustále při rekvalifikacích spolupracujeme s úřady práce v Děčíně i Ústí nad Labem. Vzhledem k náročnosti požadavků na tuto profesi se nám ale potřebný počet svářečů stále nedaří zajistit,“ uvedl ředitel křešické loděnice Bohumír Koňa.
Například letos do loděnice nastoupilo okolo třiceti svářečů. „Byla to polovina lidí, kteří prošli našimi rekvalifikačními kurzy. Problém je mimo jiné i v tom, že svářeči získají potřebnou odbornost právě na základě požadavků loděnice. Jenže pak třeba dostanou platově či jinak zajímavější nabídku a nastoupí k jiné firmě,“ připomněla Kateřina Křížová z děčínského úřadu práce.