Dosáhnout novely loterijního zákona – takový je cíl Sdružení měst a obcí proti hazardu, jehož členem je i Děčín. Dříve mohla města vyhláškami hazard omezit, ale proti videoloterijním terminálům, jež povoluje ministerstvo financí, jsou bezmocná.
„Města by podle novely měla mít pravomoc rozhodovat o tom, jaké hazardní hry se budou na jeho území provozovat,“ vysvětlila mluvčí děčínské radnice Barbota Vechová.
Pokud novela zákona neprojde, sdružení se chystá stěžovat i k Evropskému soudu pro lidská práva
„Sdružení také nechá zpracovat sociostudie o dopadech hazardu na společnost,“ doplnila Vechová. Studie by měla obsahovat i mapu zařízení, jež se na patologické hráčství specializují.
Na území města Děčína je v současné době zhruba stodvacet provozoven, v nichž radnice povolila výherní hrací přístroje. V loňském roce z nich příjem města činil zhruba 16 milionů korun. „To jsou peníze vybrané za správní a místní poplatky a odvod výtěžku na veřejně prospěšné účely. Příjmy z poplatků jsou pak součástí celkových rozpočtových příjmů a ty druhé směřujeme na veřejně prospěšné účely,“ vysvětlila Vechová.
Tři miliony šest set tisíc korun tak radnice rozdělila na obnovu turistický cest v lesoparku a na obnovu Tyršova domu v areálu děčínského zámku. Letos už radnice inkasovala třimiliony korun, které utratí za veřejnou zeleň a dětské koutky.
Na to, že je třeba omezit hazardní hry, poukazujíi psychologové a psychiatři. Patalogické hráčství totiž ničí mnohé rodiny i jednotlivce. „Účinná prevence zahrnuje snižování poptávky po hazardní hře a snižování její dostupnosti. Poptávku lze snižovat pomocí účinných programů zahrnujících pokud možno více sektorů - jednotlivec, rodina, vrstevníci, škola, pracoviště, sdělovací prostředky. Dostupnost je možné snižovat zákony a omezeními určitých druhů hazardní hry a samozřejmě jejich nekompromisním prosazováním,“ uvedl před časem pro mostecký Deník psychiatr Karel Nešpor.