Více než pět stovek neoprávněných odběrů evidují pracovníci ČEZ v Ústeckém a Libereckém kraji. V celé distribuční oblasti skupiny ČEZ to bylo více než tři tisíce dvě stě případů. Společnost sečetla škody do výše závratných sto třiceti čtyř milionů korun.
„Samozřejmě evidujeme nelegální odběry i letos, ale čísla budeme mít k dispozici až v červenci,“ řekl mluvčí společnosti ČEZ pro severní Čechy Otta Schnepp.
To policisté na Děčínsku už dnes vědí, že letos usvědčili už tři pachatele, kteří proud kradli. Jednoho ze zlodějů se podařilo odhalit až po pěti letech. „Od roku 2002 kradl elektrickou energii tak, že vedl odbočku od hlavního kabelu do sklepa a zdarma napájel elektrokotel a další spotřebiče,“ popsal případ děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. ČEZu způsobil škodu za tři sta tisíc korun.
Poradila si i žena v Rumburku, které energetici zřejmě kvůli dluhům odpojili energii. „Ta byla skoro půl roku napojená na rozvody společných prostor domu. Ukradla energiii za čtyřicet tisíc korun,“ vzpomněl si na objasněný případ z posledních dní Šmíd.
Pokud zloděje soud odsoudí, mohou skončit až na tři roky ve vězení. Nelegální odběry v ČEZ odhaluje Útvar netechnických ztrát společnosti ČEZ Měření. „Mají na základě zmocnění společnosti ČEZ Distribuce, a.s., právo omezit nebo přerušit dodávku elektrické energie, stanovit náhradu škody způsobenou neoprávněným odběrem a tyto náhrady přímo vymáhat a jako jediný útvar ve Skupině ČEZ mohou přijímat peníze v hotovosti,“ vysvětlil mluvčí Schnepp.
Pracovníci Útvaru netechnických ztrát při akcích používají jednotné oblečení, prokazují se služebním průkazem, pověřením společnosti ČEZ Měření, s.r.o., a plnou mocí společnosti ČEZ Distribuce, a.s..
O konkrétních případech nechce mluvčí hovořit. „Mohl by to být pro někoho návod, jak ušetřit. Přitom by si lidé měli uvědomit, že veškeré neodborné zásahy do distribuční sítě jsou životu nebezpečné,“ doplnil Schnepp.
Upozornil, že se v poslední době objevují tzv. novodobí živnostníci, kteří neoprávněné odběry zprostředkovávají dokonce za úplatu, a poškozují tak nejen distributora elektrické energie , ale i odběratele.