Na sanaci nestabilních pískovcových masivů potřebuje Děčínsko další peníze. Hrozba skalního řícení tam totiž není na několika místech stále zažehnána a zabezpečení rizikových lokalit bude třeba věnovat soustavnou pozornost. Neobejde se to bez finanční podpory státu.
„Přesvědčili se o tom loni na podzim a při další kontrole před několika dny odborníci z České geologické služby i pracovníci ministerstva životního prostředí. Zatímco první skupina posuzovala rozsah a naléhavost nejbližších nutných zásahů, geologové z ministerstva přijeli zkontrolovat kvalitu sanací v oblasti Pastýřské stěny a nad Teplickou ulicí,“ vysvětlil vedoucí odboru životního prostředí děčínského magistrátu Jiří Hykš.
Na zajištění stability skal a vytvoření monitorovacího systému získal před dvěma roky Děčín od státu zhruba třicet milionů korun. K této sumě město přidalo ze svého rozpočtu další tři miliony.
Monitoring skal ovšem odhalil, že bude nutné získat další dotační peníze. Objevily se totiž nové lokality s narušenými pískovcovými masivy.
„Nejpostiženějším místem se jeví oblast Drážďanské ulice pod Červeným vrchem. Město požádalo o poskytnutí dotace a minulý týden jsem na ministerstvu absolvoval další jednání. Vzhledem k naléhavosti rizika skalního řícení jsem mohl odjíždět s příslibem získání požadovaných peněz,“ upřesnil Jiří Hykš. Slíbenou dotaci ve výši necelých tří milionů korun má i obec Hřensko.
„Nebezpečí zřícení asi třinácti tisíc kubíků pískovce z masivů nad silnicí z Děčína do Hřenska je už nějakou dobu díky předchozí třicetimilionové finanční pomoci státu z větší části zažehnáno, ale práce v ohrožené lokalitě by měly ještě pokračovat. V závěru tehdejší sanace totiž odborníci odhalili další nečekané problémy. Potíž je v tom, že jsme na dokončení sanace původně požadovali šest milionů a dostali necelou polovinu. Obec potřebuje sehnat asi tři sta tisíc korun, které v případě získání dotace musíme přidal jako vlastní podíl. Ve vlastním rozpočtu tyhle peníze nemáme,“ uvedl hřenský starosta Josef Černý.
Padající skály už nejsou hrozbou jen nad příjezdovou komunikací do Hřenska nebo na území samotného Děčína. Stávají se stále větším nebezpečím i v Srbské Kamenici. Ani tam obec na zažehnání rizika skalního řícení peníze nemá.
„Problémy začaly už před nějakou dobou na třech a později na čtyřech místech. Po jednotlivých menších kamenech v místních zahradách končily stále objemnější balvany. Vzhledem k narůstajícímu nebezpečí jsme požádali o dotaci na sanaci nestabilních skal. Potřebujeme více než dva miliony korun,“ zhodnotila situaci starostka Vlasta Marková. Obec má zatím jen příslib, že potřebné sanační peníze dostane letos.