Je to ostuda pro naši zemi, vypadáme jako obec zlodějů, nikdo k nám nepřijede – takové a podobné věty zazněly v úterním televizním zpravodajství z úst nejen starosty Hřenska.

Informační letáky

Na vině toho, že do republiky přestanou jezdit turisté, mají být letáky, jež děčínská policie začala vyvěšovat na hraničních přechodech, v hotelích či kempech. Letáky upozorňují cizince, že by si měli hlídat své věci, především nenechávat v autech, karavanech a stanech žádné cennosti, protože ty by se mohly stát terčem zlodějů.
„Nemyslím si, že takový leták odradí turisty od návštěvy republiky. Podobná upozornění jsou přece běžná všude ve světě,“ řekl Tomáš Brejcha, mluvčí Čedoku, společnosti, jež organizuje i příjezdovou turistiku, tzv. incoming. Poukázal na podobné letáky například v pražském metru či tramvajích a na některé zahraniční brožury, jež cizince upozorňují na zvýšené riziko krádeží v České republice.

Ostudu dělají lidé

S policejní prevencí v podobě letáků souhlasí i mluvčí Národního parku České Švýcarsko Antonín Votápek. „Plakáty republice ostudu nedělají, tu dělají přece někteří lidé,“ poznamenal Votápek. Dodal, že park bude spolupracovat s policií a dovede si představit, že plakátky by mohly právě teď v sezóně viset na odlehlejších parkovištích. „Lidé jsou totiž nepoučitelní a cennosti neustále v autech nechávají,“ řekl Votápek. Policisté si za vylepováním letáků stojí a rozhodně s ním nepřestanou. Mnozí provozovatelé kempů si je dokonce sami vyžádali.

Je to v zájmu obcí

„Mělo by být především v zájmu představitelů obcí a majitelů ubytovacích zařízení zajistit návštěvníkům regionu bezstarostný pobyt,“ uvedl policista z Obvodního oddělení Policie ČR v Ludvíkovicích Jiří Šturma. Právě tento obvod má s krádežemi a vykrádáním aut a kempů bohaté zkušenosti. Ludvíkovičtí policisté totiž dohlížejí na jednu z nejnavštěvovanějších turistických oblastí na Děčínsku.