Plakáty v německém jazyce vyvěšují policisté na Děčínsku v těchto dnech na hraničních přechodech, objeví se i v kempech, penzionech či na recepcích hotelů. Česku příliš dobrou reklamu nedělají. „Upozorňujeme na nich turisty, aby nenechávali ve svých autech cenné věci, třeba doklady, peněženky elektroniku a podobně,“ vysvětlil, jakou informaci nesou letáky, děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd.
Auta zahraničních turistů se totiž stávají terčem zlodějů. „Láká je i odložená taška, už ta dává znamení, že by se ve voze mohlo najít i něco cennějšího,“ poznamenal Šmíd.
Zkušenosti s českými nenechavci má leckterý zahraniční návštěvník či jeho domácí příbuzný. „Byla u nás sestra, která žije v Německu, kromě toho, že jí zloděj ukradl autorádio, poničil jí dveře. Sestra ani nemohla pokračovat v cestě po republice,“ řekl Ladislav Hrubý z Děčína.
Zloději se však neorientují jen na osobní auta. Terčem jejich útoků se stávají i karavany či stany. „O víkendu ukradl zloděj ze stanu v Nebočadech spícímu Němci jednadvacet tisíc korun,“ uvedl čerstvý případ Šmíd. Na loňskou návštěvu Česka a kempu ve Staré Olešce zase nebudou vzpomínat turisté, kteří přišli o fotoaparáty, peníze, doklady a mobilní telefony za desítky tisíc korun. V jeden den je zloděj ukradl z karavanu a ze stanu.