VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Návrh ministra: trestat děti dřív

DĚČÍNSKO - Snížení hranice trestní odpovědnosti moc zastánců na Děčínsku nemá, odborníci spíše nesouhlasí

4.6.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Grzegorz Klatka

Nést odpovědnost za spáchané trestné činy místo stávajících patnácti už od čtrnácti let. Takový je návrh nového trestního zákona, který v minulých dnech představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.
Mezi odborníky, kteří se na Děčínsku zabývají problematikou výchovy dětí a řešením jejich kriminality, však tato novela zákona vzbuzuje spíše skepsi.
Problém je třeba v tom, že pokud se tito nezletilci ocitnou třeba už ve čtrnácti ve vazbě, tak tam nemohou dokončit povinnou školní docházku. I jejich stávající závažné delikty soudy řeší, ale formou nařízené ústavní a ochranné výchovy, kde je čekají běžné školní povinnosti.
„Hlavně si ale myslím, že jenom snížení hranice trestní odpovědnosti závažnou kriminalitu dětí nesníží. Tady musí fungovat řada navazujících výchovných a dalších opatření“ domnívá se děčínská státní zástupkyně Růžena Mašatová.
Před skoro dvěma roky vzniklo ve Výchovném ústavu pro děti a mládež v Děčíně-Boleticích speciální oddělení právě pro umístění nezletilců, kteří se dopustili vražd i dalších závažných trestných činů. Teď je tam deset dětských násilníků.
„Podle mého názoru by se ta trestní odpovědnost mohla dokonce snížit na třináct let. Jsem ale pro praktikování modelu, který funguje například ve Skotsku,“ naznačil ředitel boletického ústavu Jaroslav Žejdl. Vysvětlil, že na britských ostrovech jsou trestně postižitelné dokonce už desetileté děti. Provinilci tam nezůstávají v anonymitě, jako je tomu v případě českých nezletilých pachatelů, a veřejnost ví, jakých závažných deliktů se dopustili. O jejich trestu soud znovu rozhoduje třeba po dovršení hranice šestnácti let.
„Soudci se rozhodují podle toho, jaký vliv na takového pachatele předchozí ústavní nebo ochranná výchova měla. Jestli došlo k nápravě, může to být i jenom podmíněný trest. Ale také třeba deset let vězení,“ dodal Žejdl.
Fungování podobného systému trestů pro dětské vrahy a pachatele dalších závažných deliktů i v Česku si dokáže představit i vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí děčínského magistrátu Hana Henigová. „Když někdo ve čtrnácti letech zavraždí třeba svoji babičku, tak pro něj není moc velkým trestem, že do svých osmnácti let musí být v zařízení s ochrannou výchovou a pak ústav opustí, jako by se ničeho nedopustil. Měl by si odpykat skutečný trest. Snížení hranice trestní odpovědnosti z patnácti na čtrnáct let podle mě nic neřeší. Jde o složitější problém a stát společně s dalšími institucemi by se měl více zaměřovat na prevenci,“ dodala sociální pracovnice magistrátu.
Násilnické sklony a projevy agresivního chování svých dětí mnozí rodiče podceňují a zajímají se o jejich řešení dost pozdě. „Setkáváme se s tím i v naší poradně, kdy sem přicházejí rodiče a většinou třeba jen matky dospívajících dětí. Stěžují si, že si třeba se svým synem už nevědí rady. Nejednou vyjde najevo, že takové chování je už dlouhodobější záležitostí. Přitom zanedbání prvních zřejmých signálů agresivity bývá začátkem pozdějších ještě vážnějších problémů,“ shrnula poznatky Kateřina Fiedlerová z děčínské krizové poradny POPSI.

4.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 960 Kč

Odborní pracovníci v oblasti sociální práce Terénní sociální pracovník. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22960 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín (přidělená lokalita), , Hledáme soc.pracovníka na celý úvazek., Terénní sociální pracovník zejména:, , • kontroluje a metodicky řídí práci terénních pracovníků v sociálních službách (dále jen TPSS), a to dle platných metodik a vnitřních předpisů zaměstnavatele a dle pokynů vedoucího služby. Především:, • uzavírá ústní smlouvu, individuálně plánuje s klienty průběh sjednané spolupráce, realizuje sjednanou spolupráci a hodnotí průběh uplynulé spolupráce s klienty v situacích, kdy si řešení nepříznivé sociální situace klienta vyžaduje poskytnutí sociálně terapeutické činnosti, cílenou spolupráci s jinými organizacemi (tím se nemyslí pouhé předání referenčních informací, které mohou realizovat i TPSS) či kdy (i na základě žádosti TPSS) usoudí, že spolupráce s klientem si vyžaduje jeho intervenci , • monitoruje vývoj situace ve sociálně vyloučených lokalitách na základě informací zjištěných vlastní prací s klienty i informací zjištěných od TPSS a jiných subjektů, analyzuje získané informace, se svými analýzami seznamuje průběžně vedoucího služby a dle jeho zadání zpracovává písemné výstupy z analýz., • na základě svých analýz průběžně navrhuje a předkládá ke schválení vedoucímu služby návrhy opatření vedoucí k řešení či k prevenci prohlubování nepříznivé sociální situace cílové skupiny a návrhy opatření směřujících ke zvyšování kvality své sociální služby (např. návrh změny metodik služby terénní programy, návrh zvýšení kvalifikace týmu projektu v identifikovaných oblastech, návrh strategií místní komunální politiky vedoucích k řešení problémů SVL aj.) , • Jedná - po schválení účelu, obsahu a formy jednání vedoucím služby - s jinými organizacemi, z těchto jednání pořizuje nejdéle následující den po schůzce zápisy, které zasílá vedoucímu služby, v závažných situacích (např. pokud se bude domnívat, že na základě zjištěných informací má zaměstnavatel oznamovací povinnost, v případě zjištění hrubého porušení pracovní kázně TPSS aj.) informuje vedoucího služby bezodkladně., •Zvyšuje si průběžně kvalifikaci, účastní se supervizí, vzdělávacích akcí, koordinačních schůzek a dalších akcí dle pokynů vedoucího služby., , Nbízíme: mobilní telefon, notebook - zejména pro pracovní účely., , Kontakt:, Denisa Šporerová, tel. 412 517 924, e-mail: os.cinka@seznam.cz - zašlete motivační dopis a životopis.. Pracoviště: „cinka“, z.s.( 3 sídlo), Zbrojnická, č.p. 779, 405 02 Děčín 2. Informace: Denisa Šporerová, +420 412 517 924.

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 18 000 Kč

Pomocní kuchaři Pomocný kuchař (pomocná síla k nádobí) K4. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: RESTAURACE KOCANDA, Rytířská č.p. 77/2, Děčín III-Staré Město, 405 02 Děčín 2, , POMOCNÝ KUCHAŘ K4 - MYTÍ NÁDOBÍ, PŘÍPRAVA ZELENINY, Nástup možný ihned., Směny: krátký / dlouhý týden, pracovní doba 8 - 22 hod. , , Nabízíme:, Pracovní úvazek: Hlavní pracovní poměr., Hezké prostředí, mladý kolektiv., Nová moderní nerez kuchyně, hold-o-mat, konvektomat, indukce., Stabilní zázemí firmy s 26 - letou historií., , Kontakt: tel.. 736 481 003 - recepce, volat do 14 hod., e-mail: hotel@kocanda-decin.cz. Pracoviště: Shotty s.r.o. - 01: prodejna; výroba; restaurace kocanda (sídlo), Rytířská, č.p. 77, 405 02 Děčín 2. Informace: Eva Šotková, .

Výroba - Výroba Provozní zámečníci, údržbáři 18 480 Kč

Provozní zámečníci, údržbáři Provozní zámečník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18480 kč. Volných pracovních míst: 26. Poznámka: Místo výkonu práce:, Vítězství č.p. 56, Děčín XXXI-Křešice, 405 02 Děčín 2, , Požadavky:, vyučení v oboru výhodou, důležitá zručnost a pracovitost, samostatnost, čtení výkresů, svářečský průkaz, ZE1, DG1, praxe v oboru, osvědčení jeřábník/vazač - výhodou., , Kontakt: Lenka Nácarová, tel. 412 519 225, e-mail: nacarova.agt@seznam.cz - sjednání pohovoru, osobní jednání na výše uvedené adrese.. Pracoviště: Agt company, s.r.o. - 02, Vítězství, č.p. 56, 405 02 Děčín 2. Informace: Lenka Nácarová, +420 412 519 225.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 100 Kč

Lešenáři Pomocný lešenář. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč, mzda max. 100 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Místo výkonu práce: Děčín, , Nabízíme volnou pracovní pozici pomocný lešenář, pracovní poměr HPP. Požadujeme fyzickou zdatnost - práce je fyzicky náročná. ŘP skupiny B výhodou., , Kontaktní osoba: Marcela Butiová, první kontakt telefonicky na čísle 731 854 306. Pracoviště: Cmb lešení s.r.o. - provozovna, Husovo nám., č.p. 80, 405 02 Děčín 2. Informace: Marcela Butiová, +420 731 854 306.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnosti v Rumburku.
50

FOTO: Rumburské slavnosti táhly na Ledeckého i Mercuryho

Veteránem severem 2018.
49

OBRAZEM: Šluknovským výběžkem projely veterány

Jméno dal centru africký bubínek. Tamtam pomáhá neslyšícím dětem

Ústecký kraj - Rodiny se sluchově postiženými dětmi se mají na koho obrátit.

Češi si med oblíbili. Za posledních deset let spotřeba vzrostla o polovinu

Jílové, Ústecký kraj - V České republice se v loňském roce vyrobilo 9365 tun medu. Lidé si cení jeho unikátní chuti i blahodárných účinků.

Modráskům se díky majitelům luk v národním parku daří

České Švýcarsko - Správa Národního parku České Švýcarsko si velmi váží majitelů krvavcových luk. Právě na rostlině krvavci totenu jsou totiž závislí modrásci bahenní a očkovaní, kterých u nás i v celé Evropě ubývá.

ČOI nasadila na kontroly i nezletilé. U třinácti prodejců cigaret by uspěli

Severní Čechy - Česká obchodní inspekce (ČOI) k letošním kontrolám prodejcům cigaret přizvala nejen zaměstnance živnostenského úřadu a policii, ale také osoby nezletilé. Zkoušela, zda se omladině podaří v rozporu se zákonem zakoupit tabákové výrobky. Většina prodejců ve zkoušce obstála, mládež by uspěla jen ve třinácti případech z více než čtyř set.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT