Strojírenským firmám na Děčínsku chybí odborníci. Zejména na Šluknovsku trpí podniky nedostatkem některých řemeslníků. Přestože se samotné firmy snaží motivovat již učně prvních ročníků, výsledky zatím nejsou valné.
„Střední škola technická ve Varnsdorfu uspořádala v uplynulém týdnu sérii jednání se zástupci podnikatelských subjektů, ve kterých žáci školy realizují praktickou přípravu a nacházejí uplatnění po ukončení studia,“ sdělil ředitel školy František Hricz.

Dohoda se žáky

Například TOS Varnsdorf uzavírá se žáky dohodu, že pokud po vyučení nastoupí, poskytne jim stipendium od pěti set až do dvou tisíc, hradí obědy, prvním ročníkům přispívá na pomůcky. „Díky tomu se nám podařilo právě z varnsdorfské technické školy získat několik absolventů, kteří k nám nastoupili už prvního června,“ uvedl Josef Severa s TOS Varnsdorf. Přesto ale firmě stále chybí zámečníci, nástrojaři, mechanici - seřizovači i obráběči kovů. Také pracovníků ve vývoji má firma nedostatek. „Narážíme na myšlení rodičů, kteří jsou stále mylně přesvědčeni, že stojařina je těžké a špinavé povolání,“ vysvětlil Severa. Nepomáhá ani fakt, že jejich děti mají zaručeno, že se neocitnou na úřadu práce.

Expertů je málo

Nedostatek odborníků pociťuje také společnost Benteler Rumburk. „V současné době nám jich chybí okolo dvaceti,“ uvedl pracovník firmy Ondřej Kout. Dodal, že ačkoliv firma absolventům zaručuje práci na vyspělé technologii, potýká se stále s nedostatkem. Motivovat učně finančně ale zatím nehodlají.
„Legislativa nám nedovoluje dávat stipendium a půjčky během studia vázané na odpracované roky, jak to dělají jiné podniky, nám nepřipadá jako nejlepší řešení,“ vysvětlil Kout. Chybu vidí zejména v tom, že kraj, zřizovatel většiny odborných učilišť, nepreferuje výrobní obory. „Je ale přece jasné, že region může profitovat jedině na výrobě,“ doplnil Kout.