Blížící se konec školního roku učitele na základních ani středních školách Děčínska zřejmě děsit nemusí. Neocitnou se v situaci, do jaké se ještě před časem dostávali právě někteří kantoři v regionu. S posledním červnem se stávali nezaměstnanými, protože vypršely jejich pracovní smlouvy uzavírané na dobu určitou.
„Z poslední doby si žádný takový případ nevybavuji, ale ještě pár let zpátky jich bývalo poměrně dost. Pedagogové figurovali během letních měsíců v evidenci nezaměstnaných a po prázdninách se zase odhlašovali, protože školy s nimi uzavřely nové pracovní smlouvy,“ připojil zkušenost z minulosti vedoucí odboru trhu práce děčínského úřadu práce Vlastimil Fiala.
Stát se na dobu prázdnin nezaměstnaný představovalo pro dotyčného kantora především nejen ztrátu dvou měsíčních výdělků, ale spoustu starostí navíc.
Školy naopak mzdové a další náklady šetřily. „Zažila jsem to dva roky za sebou ještě v době, kdy jsem vyučovala jako nekvalifikovaná učitelka s nedokončeným pedagogickým vzděláním. To jsem si dodělávala dálkově při zaměstnání. Propouštění na prázdniny nebylo nic příjemného, ale naštěstí je to už za mnou,“ zavzpomínala kantorka z Rumburku. Učí na stále stejné škole a proto si nepřála zveřejnit své jméno.
„Naštěstí mě osobně nic podobného nepotkalo a pokud vím, tak ani nikoho z mých kolegyň nebo kolegů. Jenom jsem o takových případech slyšela z některých dalších škol,“ poznamenala učitelka varnsdorfské ZŠ Karlova Hana Fetrová. Podobně reagovala i Zlata Schmiedová ze Speciální ZŠ v Děčíně-Bynově. „Nedokáži si takovou situaci představit, asi bych se s tím těžko smiřovala. Myslím, že hledat možnosti úspor nákladů cestou propouštění na dobu prázdnin není seriózním přístupem,“ podivovala se paní učitelka.
Oslovení ředitelé v děčínském regionu vesměs tvrdili, že k podobným praktikám se na svých školách neuchylují. „Nikdy mě takové opatření nenapadlo, nic takového na škole nepraktikujeme,“ tvrdil šéf děčínské Evropské obchodní akademie Jiří Petrášek. Stejnou odpovědí argumentoval i ředitel gymnázia v Děčíně Václav Lešanovský.
„Myslím, si, že ukončování pracovního poměru na dobu prázdnin je dokonce na hraně zákona. V případných sporech by zřejmě soud dával za pravdu právě propouštěným učitelům,“ poznamenal ředitel děčínské ZŠ Na Stráni Vít Průša.