Dva týdny měli obyvatelé Děčína na to, aby se zbavili objemnějších, nebezpečných a dalších odpadů bez nutnosti zajíždět s nimi do místních sběrných dvorů. Nepotřebné věci mohli odevzdávat na osmačtyřiceti stanovištích k mimořádným svozům v rámci akce nazvané Čisté město.
„Z určených míst naši pracovníci svezli tři sta pět tun nejrůznějších odpadů. Je to o zhruba padesát tun více, než před rokem. Dospěli jsme tak vlastně k rekordní bilanci, protože tolik odpadů během dosavadních úklidových akcí lidé v Děčíně ještě neodevzdali,“ rekapituloval provozní náměstek akciové společnosti Technické služby města Děčín Václav Svoboda.
Na stanovištích jednoznačně převažoval objemný odpad. Byl to především vyřazený nábytek, sedací soupravy, vany, koberce a linolea. Celkově šlo o 235 tun těchto odpadů. Mnohé domácnosti se také velkou měrou zbavovaly starších a nefunkčních elektrospotřebičů. Bylo jich skoro patnáct tun.

Nebezpečný odpad

Nebezpečných odpadů, tedy nejrůznějších barev, ředidel, chemikálií a dalších látek putovalo ke konečné likvidaci přes padesát tun. „Snaživí byli hlavně děčínští motoristé. Na stanoviště dopravili asi třicet tun pneumatik, za jejichž odevzdávání do sběrných dvorů musí jinak hradit stanovené poplatky,“ připomněla Monika Bejstová, která má v děčínské městské akciovce na starosti separaci odpadů.

Akce za milion

Na zajištění letošní akce Čisté město si Děčín ve svém rozpočtu vyčlenil částku jeden milion a sto tisíc korun. „Zatím není jasné, jestli tyto peníze na úhradu mimořádných svozů budou stačit, nebo ne. Vzhledem k výraznějšímu nárůstu svážených odpadů budeme možná muset platit víc peněz, než máme k dispozici. Použijeme finance z jiných plánovaných výdajů,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru místního hospodářství a majetku města Tomáš Martinček.

Černé skládky

Právě vzhledem k většímu množství svážených odpadů je předpoklad, že v Děčíně nebude vznikat tolik černých skládek. „Doufáme, že alespoň v nejbližší době tomu tak skutečně bude. I když i v průběhu akce vznikaly. Kolem popelnic se zase na mnohých místech povalovaly křesla a další odpady. A vůbec těžko pochopitelné pak byly dvě hromady vyřazeného nábytku a dalšího nepořádku, který někdo přivezl na nákladním autě a svrhl před uzavřeným sběrným dvorem v areálu bývalé pískovny.“ rozčilovala se Monika Bejstová. Původce se bohužel odhalit nepodařilo. Vloupáním do tamní haly uskladněných televizorů a dalších elektrospotřebičů, ke kterému došlo ve stejné době jako v čase vytvoření černé skládky, se zabývá policie.