Kobyla i s hříbětem na silnici. Takový obrázek se občas naskytne řidičům, kteří projíždějí Horním Podlužím.
„Měl jsem co dělat, abych ubrzdil. Zvířata na silnici mě překvapila hned za zatáčkou,“ řekl řidič z Děčína Michal Homolka.
Koně na silnici patřili chovatelce Jitce Pasekové. Ta koně chová nedaleko silnice, sama bydlí v těsném sousedství ohrad, v maringotce.
Chovatelka včera přiznala, že občas koně na silnici utečou. Přitom má pastviny oplocené. „To už se stalo poněkolikáté, někdo mi krade ohlávky, už mi ukradli dvě. Kobyla je pak na volno a uteče a hříbě za ní,“ stěžovala si žena. Kdo a proč to dělá, netuší.
Starosta obce Karel Kopecký o problému ví. I on kobylu i s hříbětem na silnici viděl. „Samozřejmě jsem za chovatelkou hned zašel, i mně řekla, že jí zvířata někdo odvázal,“ řekl starosta. Potvrdil, že Paseková má pastviny ohrazené a koně jí skutečně utečou jen výjimečně. „Většinou je to opravdu tak, že je někdo z ohrady pustí. Je to jakýsi druh vandalství,“ doplnil Kopecký.
Přitom zvířata pobíhající na silnicích mohou být pro řidiče velmi nepříjemná. Před nedávnem dokonce krávy způsobily hromadnou dopravní nehodu na dálnici, při které dva lidé zahynuli. „Vlastník nebo držitel domácích zvířat je povinnen zabránit pobíhání zvířat po pozemní komunikaci,“ ocitoval zákon děčínský policejní mluvčí Jan Šmíd. Dodal, že pokud takové zvíře způsobí dopravní nehodu, je za ni odpovědný vlastník zvířete.
Chovatelka koní Jitka Paseková proslula svým svérázným chovem koní už v minulosti. Byla trnem v oku Lize na ochranu zvířat, která ženu podezřívala z týrání zvířat. Nezávislí veterináři však tehdy řekli, že koně jsou sice ve špatném výživném stavu, ale v žádném případě nelze hovořit o jejich týrání. Odebrat majitelce zvířata nedoporučili. Paseková dle jejich pokynů dala koně do pořádku.
Dnes má obec s Pasekovou jiný problém. I když podle starosty, ne tak zásadní. Kolem výběhů pro koně a kolem maringotky, v níž bydlí, má nepořádek. „Už jednou jsem jí pohrozil, že pokud to neuklidí, bude muset opustit naše pozemky. To zřejmě pomohlo a uklidila. Chystám se na ní znovu,“ řekl starosta. Paseková včera připustila, že nepořádek kolem výběhu i maringotky má. „Je to hlavně stavební materiál, dřevo, stavím novou maštal, stará spadla,“ tvrdila žena. Doplnila, že stavba pokračuje pomalu, protože je na ní sama a navíc chodí pracovat do lesa. „Ale samozřejmě nepořádek uklidím, nechci mít nepříjemnosti,“ slíbila.