Hasičské sbory z české i německé strany budou tak na základě smlouvy, kterou podepíše obcemi zplnomocněný Ústecký kraj spolu se Saskem, moci oficiálně spolupracovat na likvidacích požárů. „Spolupráce s německými kolegy není pro nás nic neznámého,“ uvedl starosta Šluknova Milan Kořínek.
Dodal ale, že k ní docházelo jen na základě domluvy mezi jednotlivými stranami. Navíc je starosta zodpovědný za případnou škodu na technice, která by vznikla například při zásahu na německé straně. „Vzhledem k tomu, že zatím nebyly mezi námi a německými hasičskými sbory žádné dohody, musela by případné škody hradit právě obec. To by ale měla nyní změnit smlouva, jejímž garantem bude na české straně právě Ústecký kraj.
„Spolupráce na této úrovni je pro obě strany velice důležitá, když hoří na hranicích, může být přístup k požáru daleko lepší například z německé strany,“ vysvětlil starosta. Doplnil, že Němci mají lepší některou hasící techniku, čeští hasiči jsou zase vynikající v práci ve výškách. Kraj zplnomocnily všechny obce, a tak podle starosty podpisu smlouvy už nestojí nic v cestě.