Trhovci, kteří prodávají ovoce, zeleninu či sadbu v tržnici na Husově náměstí v Děčíně, nechtějí, aby zanikla. Město totiž část tržnice pronajalo a měl by tu vyrůst dům s nebytovými prostory. Město své kroky odůvodnilo tím, že lidé už nemají o tržnici takový zájem.
„Jezdím sem už třicet let, mám své zákazníky, nerad bych přišel o živobytí,“ řekl trhovec Jiří Kloubský. Josef Kára z Polep ho podpořil. „Lidé si stěžují, že tu nejsme brzy ráno či pozdě odpoledne. Jenže my si taky někdy musíme zboží připravit, obstarat pole a další věci,“ vysvětlil, proč nemůže být trhovec na trhu od rána do večera, aby si mohli nakoupit i lidé, kteří pracují do pozdních hodin.
„V supermarketu ale nemají zboží čerstvé,“ poznamenal.
Trhovci se o to, že by tržnice zcela zanikla, zatím nemusejí bát. Dům by měl stát v její přední části směrem do náměstí. „Jenže tady budeme schovaní, cizí lidé nás ani nenajdou,“ stěžovali si včera shodně. Poukázali i na to, že jejich zákazníci nemají ani kde zaparkovat, aby si nákupy mohli pohodlně naložit do aut. „Mělo by tu být vyhrazené parkoviště pro trh, jako to mají supermarkety,“ poznamenal jeden z trhovců.
Večer a v noci je tržnice místem, kde se schází opilci a přespávají tu bezdomovci. „Zrovna dneska ráno jsem jednoho budil, je tu po nich hrozný nepořádek, výkaly, měla by to tu občas zkontrolovat městská policie,“ poznamenal trhovec.
Ředitel děčínské městské policie Marcel Horák ale uvedl, že jeho muži tržnici pravidelně v noci kontrolují. „Bezdomovce, pokud je tu najdeme, vykážeme, ale nemůžeme tu přece stát celou noc a hlídat, zda se náhodou nevrátí,“ uvedl Horák.
Děčínská radnice tvrdí, že kvůli vysoké konkurenci ve městě má zájem trhovců o pronájem místa na tržišti klesající tendenci. Výnosy z pronájmu tržních ploch jsou rok od roku slabší. V zimě je kapacita tržnice téměř nevyužita a zbývající část roku je v podstatě zmíněným sortimentem zboží rovněž rozdělena na sezónu, tedy především jaro a mimo sezónu, což jsou ostatní měsíce. O tom, že by tržnice vyrostla někde jinde, město zatím neuvažuje.