Barokní socha svatého Floriána, patrona hasičů, je podle některých lidí v ohrožení. Kamenný monument vytvořený roku 1748 stojí v prudké zatáčce v Děčíně – Vilsnici.
„V těsné blízkosti sochy projíždějí denně těžká nákladní auta na skládku Orlík, což památce musí zákonitě škodit,“ domnívá se Jana Moudrá, která se o osud sochy už delší čas zajímá. Řešení by Moudrá viděla v přestěhování kamenného svatého na jiné, vhodnější místo. „Například na děčínském zámku chybí několik soch, a snad by se tam našel prostor i pro svatého Floriána,“ řekla Moudrá. Podle vedoucí oddělení kultury a památkové péče Lenky Holavové není pro sochu na zámku místo.
„Svatý Florián nemá se zámkem nic společného, musel by se umístit do jiné lokality, což ale není nic jednoduchého,“ uvedla Holavová. Dodala, že se děčínská památková péče nebrání tomu, aby se v budoucnu přemístěním svatého zabývala, ale v současné době mají přednost jiné sochy. „Na letošní léto máme například naplánované čištění dvou soch před děčínským muzeem a v Křížové ulici jich čeká na očištění dokonce šest,“ vysvětlila.
Ani návrh Moudré, aby byla socha zapsána jako kulturní památka, nevidí vedoucí památkářů tak jednoduše. „Dva roky například čekáme na to, až ministerstvo kultury prohlásí za kulturní památku vodočet pod zámkem, který vznikl už ve 12. století,“ řekla Holavová. Dodala, že bude–li přece jen svatý Florián časem prohlášen za kulturní památku, jeho přestěhování už pak nebude možné.