Trička, jež zdobí esesáci v přilbách, blesky či německé nápisy, prodávají vietnamští trhovci ve Hřensku. Trika nesou názvy německých neonacistických hudebních skupin Landser a Bis zum Bitteren Ende. Přitom kapely ve svých textech zpívají například „Šťastnou cestu zpátky do Saigonu“ a Vietnamce popisují jako žebráky a zločince.
Na internetovém fóru radical boys je uvedeno, že kapela Landser dokonce odmítla v Čechách koncertovat, protože prý podle frontmana Michaela Regenera jsou Češi málo árijští. Nad zbožím se včera pozastavovali i samotní Němci, kteří si ho prohlíželi. „To je nechutné, jak můžete dovolit něco takového na tržnicích prodávat,“ divili se manželé z Drážďan.
Starosta Hřenska Josef Černý uvedl, že tito manželé byli spíše výjimkou. „Plno Němců si takové zboží kupuje, hlavně tady ze sousedního Saska, jinak by to přece Vietnamci neprodávali,“ tvrdil. O problému ví, ale prý s ním nemůže nic dělat. „Jakmile se objevím na ulici, trika zmizí. Je potřeba, aby sem zajel nějaký policista bez uniformy, kterého neznají,“ vysvětlil starosta. Fotografie triček si včera prohlédl děčínský policista, jenž se extremismem zabývá. Nejsou pro něj žádnou neznámou.
„Už v minulosti jsme zabavili cd nosiče od těchto hudebních skupin. Podle soudního znalce však písně, které tenkrát cd obsahovaly, nebyly rasistické, ani nepropagovaly fašismus,“ řekl policista. Přesto připustil, že kapely jsou takovými písněmi známé. Případem vietnamského zboží ve Hřensku se začne zabývat.
Brněnský politolog a odborník na extremismus Miroslav Mareš soudí, že by Vietnamci, kteří podobné zboží nabízejí, neměli být obviňováni z podpory a propagace hnutí. „U nich nelze prokázat úmysl. Obchod je pro ně primární záležitostí. Je dokonce nadřazen tomu, že je někdo uráží v textech písní,“ vysvětlil . Podle něj by však mohli být stíháni za výtržnictví, a to v případě, že by na ně někdo podal trestní oznámení. „Někoho mohou vyobrazení neonacistických kapel na trikách zvlášť hrubým způsobem pobuřovat,“ upozornil Mareš.