Děčínská tržnice na Husově náměstí skomírá. Na vině jsou zřejmě levné hypermarkety.
Lidi to ale příliš nepálí. Stěžují si například i na to, že pokud jdou ze zaměstnání v pět hodin odpoledne, žádného trhovce v areálu už stejne nenajdou. Obdobně jsou na tom ti, kteří chodí do práce ráno na sedmou. Ani v této době tu nikdo neprodává. „Pamatuji si sobotní a středeční trhy, kdy sem jezdili zelináři z Litoměřicka už ve čtyři ráno a my jsme chodili pro čerstvou zeleninu a ovoce. Dneska to, co mají tady, koupím všude jinde a někdy i levněji a hlavně celý den,“ poznamenala Alena Hromádková z Děčína.
Děčínská radnice tvrdí, že kvůli vysoké konkurenci ve městě má zájem trhovců o pronájem místa na tržišti klesající tendenci. Výnosy z pronájmu tržních ploch jsou rok od roku slabší. Již zhruba před půl rokem město rozdělilo celkovou plochu tržnice na dvě části.
„Přibližně polovinu původní plochy tržnice má v pronájmu soukromá osoba, zbylou polovinu využívají jednotliví trhovci. Jedná se především o zahrádkáře a samopěstitele, kteří zde prodávají sazenice a květiny,“ řekla mluvčí děčínské radnice Barbora Vechová.
Doplnila, že v zimě je kapacita tržnice téměř nevyužita a zbývající část roku je v podstatě zmíněným sortimentem zboží rovněž rozdělena na sezónu, tedy především jaro a mimosezónu, což jsou ostatní měsíce.
Místo tržiště by v části směřující do náměstí měl vyrůst nový dům. Stavět by ho měla děčínská lékařka Dana Kučerová. „Měly by tu vzniknout prostory pro ordinace a v přízemí občerstvení,“ nastínila plány Kučerová.
Město s tím, že by tržnici přestěhovalo, nepočítá.
„S ohledem na klesající zájem trhovců město zatím o přesunu tržnice či zřízení jiných vhodných prostor pro umístění tržnice neuvažovalo,“ doplnila Vechová.