Desítky divokých prasat komplikují život některým děčínským zahrádkářům. Zejména v příměstských částech se objevují prasnice s čerstvě narozenými mláďaty, které vodí do těsné blízkosti obydlených částí.
Své o tom ví například Helena Drahošová z Děčína – Bělé. „Každý den najdu na zahradě rozrytý trávník,“ říká. Na nezvané návštěvy černé zvěře si ale už rodina zvykla. V loňském roce jejich zahradu několikrát v týdnu devastovalo až třicetihlavé stádo. „Letos to zatím tak dramatické není,“ uvedla Drahošová. Dodala, že selata jsou příliš malá, a tak je jejich matka zřejmě ještě ostražitá. Nicméně se domnívá, že až povyrostou, nastanou stejné potíže jako v minulých letech. „Prasata k nám chodila potokem, nepomohly ani mříže a dokonce povalila i plot,“ sdělila zahrádkářka. Podotkla, že na zahradě strach nemá, ale do lesa by v těchto dnech nešla.
Podle předsedy okresního mysliveckého spolku v Děčíně Lubomíra Tůmy by se lidé v tomto období měli v lese chovat zvlášť opatrně. „Rodí se nová mláďata a je nutné zachovávat v lese ticho a klid,“ řekl Tůma. Podle něj ale svině se selaty zaútočí jen tehdy, bude–li se cítit ohrožena. „Proto je důležité jít jí pokud možno z cesty a rozhodně zvíře nedráždit,“ poznamenal Tůma. Zahrádkářům radí pouštět v inkriminovanou dobu, kdy k nim prasata chodí, nahlas například radio. Údajně pomohou i lidské vlasy pověšené nebo pohozené na místě, kudy prasata procházejí. „Lidský pach divokým zvířatům vadí,“ vysvětlil Tůma.
Helena Šimáková z Nového Oldřichova ale tvrdí, že nepomáhá nic. „Vlasy jsem zkoušela už dávno, ale nezabralo to,“ uvedla. Když jdou za potravou, nic je prý nezastaví. Proto už omezila své pěstitelské aktivity na minimum.