Ve svých dvaceti školkách nabízí Děčín umístění pro půldruhého tisíce dětí. Taková je stávající kapacita předškolních zařízení na území města. Míst je však málo. Teď zřejmě vyvstane nutnost vytvořit další nová místa. „Musíme samozřejmě nejprve znát konkrétní situaci jednotlivých školek a pak budeme hledat cesty k tomu, jak vzniklé potřeby řešit,“ reagoval náměstek děčínského primátora Miroslav Samler. Připomněl, že možnosti rozšíření kapacit některých stávajících předškolních zařízení se stále nabízejí.
„Už máme celkem jasno. Po prázdninách z naší školky odchází padesát prvňáčků a k zápisu přivedli rodiče o pět dětí více. Nedošlo tedy zatím k nikterak dramatickému přetlaku požadavků, Je tady i úvaha, že bychom mohli kapacitu zvýšit asi o osmnáct míst v novém oddělení. Ale to by předpokládalo investovat do úprav daného pavilonu více peněz,“ uvedla ředitelka mateřské školy v děčínské Liliové ulici Irena Michálková.
Ve Varnsdorfu, druhém největším městě děčínského regionu, mají sedm mateřských škol. Jejich celková kapacita je skoro 450 míst. Počet dětí, které na podzim zahájí školní docházku, je skoro stejný jako těch, které rodiče chtějí po prázdninách umístit do předškolních zařízení na území města. Do některých školek sice přišlo k zápisům více dětí, než je daná kapacita, jejich rodiče mají ale možnost je umístit do jiných školek, kde ještě místo je. „V případě některých tříletých dětí, pokud rodiče trvají na konkrétní školce, se ale může stát, že si ještě rok na volné místo počkají,“ informoval vedoucí odboru školství, kultury a tělovýchovy varnsdorfské radnice Milan Hrabal.
Informace z rumburské radnice napovídají, že město si i po letošních prázdninách s umístěním dětí do tamních mateřských škol poradí.
O něco více míst by naopak potřebovala Česká Kamenice. „Požadavků se nám sešlo asi o osm více,“ rekapitulovala situaci ve školce v Palackého ulici učitelka Marcela Valtová.