Půjčovny kol na Děčínsku České dráhy zatím nezřídí. Přitom okres je turisticky atraktivním místem, kde vznikají nové cyklostezky, po kterých lze dojet až do Německa.
„Chceme se letos soustředit zejména na rozvoj už vzniklých půjčoven, a tak co nejlépe zajistit zákazníkům servis, to je naše priorita,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Dodal, že při zřizování půjčoven reagovaly České dráhy na počet turistů v dané oblasti a na poptávku. Ta údajně na Děčínsku nebyla a dráhy nikdo z okresu neoslovil. „Rozhodně se ale časem nebráníme vzniku dalších půjčoven a je samozřejmě možné zahájit o nich jednání,“ připustil Kubala.
„O takové možnosti jsme ani nevěděli. Požadavek na zřízení půjčoven určitě co nejdříve dáme,“ divila se včera pracovnice odboru rozvoje děčínského magistrátu Renata Domašínská.
Lidé by službu rozhodně přivítali. „Pro rodiny, které jedou například na chalupu jen na víkend, je často problematické přepravovat všechna kola,“ sdělila chalupářka z Chřibské Marcela Mojžíšová.
Podotkla, že by tuhle možnost určitě využili i ti, co jezdí na Děčínsko na dovolenou do rekreačních objektů.
Kvalitní trekingové kolo si mohou turisté vypůjčit přímo na nádraží už ve třinácti oblastech v republice. Kola pak mohou vrátit i na jiné stanici, než si ho půjčili. Dalším bonusem je skutečnost, že vypůjčené kolo přepravují České dráhy na vybraných tratích zdarma.
Letos se ale milovníci cyklistiky na Děčínsku budou muset spolehnout jen na své vlastní sportovní vybavení nebo vybavení, jež mají některé hotely či rekreační střediska.