Doba, kdy vznikaly nové chráněné dílny pro pracovní uplatnění zdravotně postižených jako na běžícím pásu, pominula i na Děčínsku. V regionu v současné době působí tři desítky pracovišť, která zaměstnávají zhruba pět stovek lidí se změněnou pracovní schopností.
„Dříve se nám každý rok dařilo zřizovat padesát až šedesát nových míst. Teď je poněkud jiná situace. Jednak máme při sníženém rozpočtu jen omezené možnosti finančně podporovat tyto nové příležitosti, ale také už došlo k určité stabilizaci vývoje,“ vysvětlila vedoucí odboru zprostředkování děčínského úřadu práce Marie Gutová.

Firemní rozdíly

Jsou podnikatelé, kteří nabízejí práci jednomu či dvěma hendikepovaným, některé firmy jich zaměstnávají desítky. K těm druhým se už tradičně řadí výrobní družstvo Karko, ale své trvalé místo na trhu práce si našly i některé další společnosti.
„Sortiment našich výrobků tvoří kancelářské pořadače a dárkové krabičky, v případě druhé firmy jde o běžné krabice, balící služby a tiskárnu. Bohužel, všechna vytvořená pracovní místa nemáme plně obsazená. Není to až tak o platovém ohodnocení, protože výdělkové možnosti nabízíme poměrně solidní, ale i mezi hendikepovanými jsou lidé, kteří si práci vybírají a některým se třeba ani pracovat nechce. Stačí jim invalidní důchod,“ tvrdila jednatelka děčínské společnosti Axin Lenka Kafková. Podobné zkušenosti mají i někteří další zaměstnavatelé.

Počty míst

Ne všem firmám se podařilo zachovat původní počet míst, která na počátku existence chráněných pracovišť vytvořily. „Ty těžkosti pramení třeba z toho, že se jim nepodaří sehnat zakázky v dostatečném rozsahu nebo se původní objednavatel prací rozhodne pro jiného dodavatele. Těch důvodů bývá více,“ připomněla Marie Gutová problémy, s nimiž se provozovatelé chráněných dílen setkávají.

Rozhoduje kvalita

Dvaapadesát lidí při výrobě umělých květin a dalších dekorativních prvků zaměstnává děčínská Centroflora. Až na několik málo výjimek jde převážně o ženy se změněnou pracovní schopností. „Pro naše odběratele je rozhodující kvalita výrobků. Musíme prostě v konkurenčním boji obstát bez ohledu na to, jestli zaměstnáváme zdravé lidi, nebo lidi s omezenými pracovními schopnostmi. Nějaké výraznější proklamované zvýhodnění, jaké mají třeba v Rakousku nebo Německu, v tomto směru rozhodně nepociťujeme. Je to jednoduché dilema. Buď uspějeme, nebo začnou velké existenční starosti. Zatím se nám daří,“ rekapituloval jednatel firmy Miroslav Koukal.
Nabízenou práci v děčínské Centrofloře si tamní ženy vesměs pochvalují. „S těmi pracovními nabídkami to tady není nikterak slavné. Zvlášť v případech, kdy člověk nemůže kvůli svému zdravotnímu omezení dělat cokoliv. Jsem tady spokojená,“ libovala si při kompletaci růží Stanislava Vorlíčková.